Japończycy nie zwalniają tempa

Japończycy nie zwalniają tempa
Koncept Toyoty "C" / sarahlarson, flickr cc-by-2.0

Ekologiczne samochody z Japonii kojarzą się głównie z Toyotą Prius i Nissanem Leaf. Inni japońscy producenci nie chcą zostać w tyle i {więcej}stopniowo ujawniają swoje plany związane z budową energooszczędnych modeli.

Mitsubishi poinformowało niedawno, że do 2015 roku wypuści na rynek 8 nowych modeli samochodów z napędem hybrydowym lub całkowicie elektrycznym.

Japoński koncern, który w 2010 roku sprzedał na całym świecie 1 mln aut, rozpocznie sprzedaż swojego pierwszego elektrycznego modelu i-MiEV w USA jeszcze w tym roku. i-MiEV, którego zasięg wyniesie maks. 80-100 mil – w zależności od wielkości baterii, ma kosztować za Oceanem mniej niż 30 tys. dolarów.

REKLAMA
REKLAMA

Do wypuszczenia miejskiego, elektrycznego auta przygotowuje się również Mazda. Elektryczna Mazda 2 będzie dostępna dla japońskich klientów wiosną  przyszłego roku, a jej zasięg ma wynieść 124 mile. Cena samochodu w Japonii ma kształtować się na poziomie ok. 36,5 tys. dolarów – z uwzględnieniem subsydiów dla osób kupujących elektryczne pojazdy, które oferuje rząd w Tokio.

Plany związane z budową pojazdów z alternatywnym napędem ujawniło także Subaru. Hybrydowy model tej firmy ma wg Reuters’a trafić na rynek amerykański w 2013 roku.

Pozycji lidera na rynku samochodów z napędem przyjaznym środowisku nie chce stracić Toyota. Czołowy koncern motoryzacyjny świata ujawnił niedawno, że wokół Priusa chce zbudować całą rodzinę hybrydowych modeli. Koncepty trzech z nich Japończycy pokazali podczas niedawno zakończonego salonu motoryzacyjnego w Detroit. Toyota zaprezentowała tam sportowe coupe o nazwie „C” (na zdjęciu), Priusa V z większa o 50% powierzchnią bagażową, a także Priusa w wersji plug-in.