Najpopularniejsza hybryda: Fit detronizuje Priusa

Najpopularniejsza hybryda: Fit detronizuje Priusa
Foto: Jiangbabe/flickr cc-by-2.0

W Japonii, kolebce samochodów z alternatywnym napędem, w ubiegłym roku najczęściej kupowanym autem była Toyota Prius. Hybryda ta traci jednak obecnie pozycję lidera na rynku japońskim. 

Toyota Prius była najpopularniejszym autem w Kraju Kwitnącej Wiśni od maja 2009 roku. Sprzedaż Priusów spadła w III kwartale ubiegłego roku w efekcie wycofania przez rząd w Tokio subsydiów dla osób kupujących samochody z ekologicznym napędem.

REKLAMA

Pozycję Priusa w Japonii osłabiło ponadto wprowadzenie na rynek tańszej hybrydy przez konkurenta Toyoty – Hondę. Hybrydową Hondę Fit Japończycy mogą kupić już za 19,4 tys. dol. podczas, gdy za najtańszą wersję Priusa trzeba zapłacić przynajmniej kilka tysięcy dolarów więcej.

REKLAMA

Dzięki obniżeniu ceny swojego hybrydowego modelu przez Hondę, na początku tego roku to właśnie Fit był najczęściej kupowanym autem w Japonii. W pierwszym miesiącu 2011 roku Japończycy kupili 14,8 tys. modeli tego auta – o 14 procent więcej niż w analogicznym okresie roku 2010 i o ponad 1000 sztuk więcej od Priusa. Sprzedaż hybrydowej Toyoty w Japonii spadła w styczniu o 2/5 w porównaniu do stycznia 2010r.