Urzędnicy przesiądą się do ekologicznych aut?

Urzędnicy przesiądą się do ekologicznych aut?
Design By Zouny / flickr cc-by-2.0

Rząd planuje wprowadzenie rozporządzenia, zgodnie z którym samochody kupowane w procedurze zamówienia publicznego będa musiały spełniać ścisłe normy w zakresie emisji spalin. {więcej}

Wprowadzenie rozporządzenia będzie konsekwencją unijnej dyrektywy 2009/33/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 23 kwietnia 2009 r. w sprawie promowania ekologicznie czystych i energooszczędnych pojazdów transportu drogowego.

REKLAMA

Jeśli rozporządzenie wejdzie w życie, wprowadzi ono dodatkowe kryteria w procedurze zamówień publicznych – takie jak parametry energetyczne i emisyjne kupowanych pojazdów. Ustanowione zostaną m.in. maksymalne poziomy na emisję dwutlenku węgla, tlenków azotu, węglowodorów i cząstek stałych.

REKLAMA

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, rząd argumentuje, że wprowadzenie norm w zakresie zużycia energii w autach urzędników będzie miało korzystny wpływ na stan budżetu. – Poprawi gospodarność i przejrzystość w zakresie kosztów eksploatacji i kosztów społecznych w odniesieniu do publicznych pojazdów samochodowych, a także zwróci w większym stopniu uwagę kadry odpowiedzialnej za flotę pojazdów na te aspekty – cytuje PAP.