URE i rozwój elektrycznej motoryzacji

URE i rozwój elektrycznej motoryzacji
GM press

Urząd Regulacji Energetyki zaangażował się w projekt, którego celem jest {więcej}rozwijanie infrastruktury dla elektrycznych samochodów w ramach tzw. projektu EVUE.

Urząd Regulacji Energetyki promuje wykorzystanie w Polsce tzw. inteligentnych sieci (smart grids) i inteligentnego oprogramowania dla energetyki (smart metering), a coraz bardziej istotna, także w naszym kraju, staje się potrzeba rozwijania infrastruktury, która w przyszłości będzie zaopatrywać w energię samochody elektryczne, a w której inteligentne rozwiązania mogą znaleźć doskonałe zastosowanie. Dlatego URE zaangażował się w projekt „Elektryczne Pojazdy w Miejskiej Europie – EVUE”.

Program EVEU jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

REKLAMA
REKLAMA

EVEU to część URBACT – unijnej platformy współpracy mającej na celu kreowanie zrównoważonego rozwoju europejskich miast. W URBACT jest zaangażowanych 29 europejskich państw, a także 300 miast.

Projekt EVEU ma na celu generowanie strategii dla wybranych miast w Europie, które chcą rozwijać przyjazny środowisku transport.

– Silnik spalinowy zmienił wszystkie aspekty życia w mieście. Stworzył nowe szanse rozwojowe, umożliwiając bardziej efektywny i wydajny trasport ludzi i towarów. Koszty z tym związane dostrzegamy dopiero teraz. Zanieczyszczenie powietrza oraz hałas oddziałują negatywnie na zdrowie mieszkańców i komfort ich życia, a także mają wpływ na szersze kwestie środowiskowe takie jak globalne ocieplenie – argumentują twórcy programu EVEU.

W projekt zaangażowały się już m.in. Lizbona, Madryt, Frankfurt, Oslo czy Sztokholm, a od lipca 2010 roku w jego ramach działają także Katowice.