W USA zaczyna brakować Priusów

W USA zaczyna brakować Priusów
mujitra (´・ω・), flickr cc-by-2.0

Wraz ze wzrostem cen ropy Amerykanie coraz częściej decydują się na zakup samochodów z alternatywnym napędem. Rzadziej wybierają jednak auta całkowicie elektryczne, a wyjątkową popularnością cieszą się Priusy.

Wzrost sprzedaży aut z napędem hybrydowym za Oceanem wyniósł w lutym 39% w porównaniu do tego samego miesiąca roku ubiegłego. W sumie, tylko w drugim miesiącu tego roku Amerykanie kupili ponad 989 tysięcy aut, z czego 23,2 tysiące stanowiły hybrydy.

REKLAMA

Wśród aut hybrydowych najczęściej kupowanym modelem w lutym była Toyota Prius łącząca napęd spalinowy z elektrycznym (13,5 tysięcy sprzedanych egzemplarzy), a na drugim miejscu uplasowała się Honda Insight (1,7 tys.).

REKLAMA

Jak informują amerykańskie media, sprzedaż Priusów w USA w I kwartale tego roku skoczyła aż o 51,5%. Zainteresowanie Priusem w USA wzrosło do tego stopnia, iż w obliczu wstrzymania produkcji tego auta w fabrykach w Japonii dotkniętych trzęsieniem ziemi, na większość modeli, które w najbliższym czasie mają trafić do Ameryki, złożono już zamówienia. W efekcie, cena Priusa w przedsprzedaży wzrosła z 16,8 tys. dol. w styczniu do 19,3 tys. dol. na koniec kwietnia.

W porównaniu do liczby sprzedawanych hybryd, mniejsze wrażenie robią wyniki sprzedaży w USA aut z wyłącznie elektrycznym napędem. Na amerykańskim rynku dostępne są przede wszystkim dwa modele tego rodzaju – Nissan Leaf i Chevrolet Volt. Sprzedaż pierwszego z nich w ubiegłym miesiącu osiągnęła tylko 573 egzemplarze, a drugiego – 493.