Polacy kupią auta elektryczne z ulgą?

Polacy kupią auta elektryczne z ulgą?
GM press

Jak informuje Puls Bizesu, Ministerstwo Gospodarki pracuje nad systemem zachęt, które mają skłonić Polaków do zakupu samochodów elektrycznych.

Obecnie w Polsce jeździ zaledwie kilka samochodów elektrycznych. Cena EV, pomijając kwestie związane z dostępnością infrastruktury do ładowania, nie zachęca jednak do ich zakupu. Dla przykładu, cena kompaktowego Mitsubishi I-MiEV to ok. 160 tys. zł.

REKLAMA

Tymczasem już w większości europejskich państw wprowadzono system zachęt i ulg podaktowych przy zakupie samochodów elektrycznych. Zakup EV w Wielkiej Brytanii wiąże się z ulgą podatkową w wysokości 5 tys. euro, dzięki czemu koszt zakupu elektrycznego samochodu można zmniejszyć o ok. 1/4. Ulgę podatkową przy zakupie EV, w wysokości 5 tys. euro, wprowadziła także Portugalia.

REKLAMA

Inny system zachęt dla elektrycznej motoryzacji implementowali natomiast Niemcy. Nasi zachodni sąsiedzi zwalniają kierowców aut na baterię z podatku drogowego na okres 5 lat, a podobne rozwiązanie – jednak tylko dla właścicieli aut firmowych – wprowadzili już także Czesi.

Puls Bizesu informuje, że także polskie władze dostrzegły potrzebę uregulowania kwestii związanych z promowaniem ekologicznego transportu. Wg informacji PB, nad systemem ulg i zachęt dla właścicieli aut hybrydowych i elektrycznych pracę rozpoczęło Ministerstwo Gospodarki.