Podatek ekologiczny zamiast akcyzy?

Podatek ekologiczny zamiast akcyzy?
smaallkaa, flickr cc-by-2.0

Ministerstwo Gospodarki zdradza szczegóły propozycji w zakresie wprowadzenia ulg na zakup samochodów elektrycznych – w tym zastąpienia akcyzy podatkiem {więcej}ekologicznym.

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, resort gospodarki przygotował już dokument, w ktrórym znalazły się propozycje zachęt do zakupu samochodów elektrycznych. Propozycje są teraz konsultowane pomiędzy poszczególnymi ministerstwami. Jak jednak informuje „DGP”, w konsultacjach nie bierze na razie udziału resort finansów, a to właśnie od ministra finansów będzie zależeć decyzujący głos w kwestii wprowadzenia nowych rozwiązań.

REKLAMA

Jedną z porpozycji MG jest zastąpienie akcyzy na samochody podatkiem ekologicznym, którego stawka ma zależeć od parametrów ekologicznych auta, takich jak emisja CO2.

REKLAMA

Osoby kupujące auta hybrydowe zamiast akcyzy płaciłyby ograniczony podatek ekologiczny, a przyszli kierowcy aut w 100% elektrycznych nie płaciliby go w ogóle.

Inne rozwiązania, których wprowadzenie rozważa Ministerstwo Gospodarki, to np. wprowadzenie buspasów, z których będą mogli korzystać kierowcy EVs czy zwolnienie z opłat parkingowych w centrach miast.