Auta z ekologiczną nalepką

Auta z ekologiczną nalepką
.....

W Niemczech, jeszcze w tym roku, zostanie przeprowadzona klasyfikacja energetyczna aut. {więcej}

Na podstawie masy samochodu i emisji dwutlenku węgla, pojazdowi zostanie przyznana kategoria ekologiczna, informacja o której znajdzie się na odpowiedniej nalepce, zupełnie tak samo jak ma to teraz miejsce przy oznaczeniach sprzętu AGD.

Klasyfikacja energochłonności obowiązywać będzie w Niemczech od grudnia, ale konkretny termin wprowadzenia nalepek nie został jeszcze ogłoszony. Budzi ona różne obawy. Niemieckie Stowarzyszenie Transportu uważa na przykład, że nowe oznaczenia zostały skonstruowane pod dyktando branży motoryzacyjnej, która dzięki nim będzie mogła uznać duże i ciężkie auta za spełniające ekologiczne normy.

REKLAMA
REKLAMA

Tymczasem Francja, która chce wprowadzić u siebie podobny system, już zgłosiła sprawę Komisji Europejskiej informując, że zaproponowane przez Niemców oznaczenia mogą wprowadzać w błąd.

Z rezerwą do pomysłu oznaczania aut nalepkami odnosi się także stowarzyszenie europejskich producentów aut – ACEA, które najchętniej widziałoby taki sysytem w wersji ujednoliconej dla całej Unii Europejskiej.

źródło: chrońmyklimat.pl / reo.pl