Solaris Urbino "Electric": elektryczny autobus z Polski

Solaris Urbino "Electric": elektryczny autobus z Polski
heartbeaz, flickr cc-by-2.0

Firma Solaris zbudowała autobus, który jest w całości zasilany energią elektryczną. {więcej}

Solaris pracuje nad napędem elektrycznym już od wielu lat. W 2006 roku polski producent wprowadził na rynek autobusy z napędem hybrydowym Urbino 18 Hybrid, które obok silnika spalinowego posiadają również dwie elektryczne jednostki napędowe. Dzięki ich wykorzystaniu w modelu Urbino 18 Hybrid zmniejszono zużycie paliwa o 1/4, a emisję CO2 ograniczono aż o 78%. Hybrydowe autobusy z Polski jeżdżą już po Francji, Szwajcarii czy Niemczech.

REKLAMA

Nowy, całkowicie elektryczny model Solarisa jest jednym z pierwszych autobusów tego typu na świecie. Może rozwijać maksymalną prędkość do 100 km/h, a ładowanie baterii trwa ok. 4 godzin. Na pełnych akumulatorach i przy pełnym obciążeniu autobus może przejechać do 100 km.

REKLAMA

 Uważam, że to prawdziwa rewolucja w komunikacji miejskiej, a przynajmniej duży krok w kierunku zmiany myślenia o pojazdach elektrycznych. Jeszcze niedawno wydawały się one odległą wizją przyszłości. Jednak my już dzisiaj prezentujemy taki pojazd, który mamy nadzieję uczyni nasze miasta bardziej przyjaznymi dla mieszkańców, ograniczając hałas i emisję szkodliwych spalin – komentowała premierę Solarisa Urbano „Electric” Solange Olszewska, Prezes Zarządu Solaris Bus & Coach S.A.