Samochody ładowane energią ze Słońca

Samochody ładowane energią ze Słońca
GE press

Innowacyjna stacja ładowania pojazdów zasilana wyłącznie energią słoneczną umożliwia naładowanie 13 samochodów elektrycznych dziennie. {więcej}

Latem tego roku GE zaprezentowała nową stację ładowania pojazdów elektrycznych zasilaną energią słoneczną, mogącą dostarczyć do 100 kWh energii. Chociaż koncepcja takich stacji może kojarzyć się z przedmieściami wielkich miast z lat 60. ubiegłego wieku, obiekt ten zdecydowanie nie jest w stylu retro. Umożliwia pełne naładowanie energią odnawialną aż 13 pojazdów elektrycznych dziennie. Pierwsza tego typu stacja została już zainstalowana w Plainville w stanie Connecticut.

REKLAMA

Nie jest to przy tym przedsięwzięcie jednorazowe: GE Energy Industrial Solutions nawiązała współpracę z amerykańską firma Inovateus Solar, która zajmuje się systemami dystrybucji energii słonecznej oraz ich integracją. O współpracy obydwie firmy poinformowały podczas Greenbuild 2011, największej na świecie konferencji poświęconej budownictwu proekologicznemu.

REKLAMA

„Porozumienie to jest znakomitą okazją, która pozwoli nam wprowadzać na rynek i rozwijać nowe systemy generowania energii odnawialnej” — powiedział T.J. Kanczuzewski, prezes firmy Inovateus.

Koncepcja obiektu w Plainville jest prosta, a przy tym całościowa: panele słoneczne produkują wystarczającą ilość energii, by zasilać sześć stacji ładowania pojazdów elektrycznych Level 2 GE DuraStation1, które z kolei mogą naładować nawet 13 pojazdów dziennie, a oprócz tego zapewnić oświetlenie parkingu. Współpraca obu firm ma na celu dalszy rozwój tego modelu stacji, tak by móc odpowiedzieć na potrzeby związane z ładowaniem pojazdów elektrycznych w wielu różnych lokalizacjach takich jak uniwersytety, budynki publiczne i biurowe, czy też obiekty sportowe. Inovateus zastosuje w tych projektach następujące produkty GE: dystrybutory energii słonecznej EverGold Solar, blokady bezpieczeństwa, stacje ładowania pojazdów elektrycznych DuraStation i WattStation oraz bardziej tradycyjne wyposażenie elektryczne, takiej jak tablice rozdzielcze i przełączniki.