Warszawa wprowadzi preferencje dla EVs?

Warszawa wprowadzi preferencje dla EVs?
smaalkkaa, flickr cc-by-2.0

Warszawski magistrat pracuje nad wprowadzeniem ułatwień dla kierowców samochodów elektrycznych.

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, Urząd Miejski w Warszawie powołał specjalny zespół urzędników, którzy przygotowują propozycję uprzywilejowania kierówców poruszających się po stolicy autami z napędem elektrycznym.

REKLAMA

Wśród pomysłów jest wpuszczenie samochodów elektrycznych na buspasy. Po umożliwieniu wjazdu na buspasy aut z napędem elektrycznym może się jednak okazać, że za nimi będą podążać także tradycyjne auta. Dlatego warszawscy urzędnicy szukają sposobu jak odróżnić auta z ekologicznym napędem od tych z napędem spalinowym.

REKLAMA

Rozwiązaniem, które biorą pod uwagę pracownicy UM w Warszwie, może być specjalne oznakowanie samochodów elektrycznych m.in. poprzez zielone tablice rejestracyjne, ale to wymagałoby jednak decyzji na poziomie centralnym.

Nad promowaniem zielonego transportu pracuje także zespół powołany przez Ministerstwo Gospodarki. Wśród rozwiązań, które zaproponują eksperci resortu, może być m.in. zastąpienie akcyzy tzw. podatkiem ekologicznym. Czytaj więcej na ten temat na Gramwzielone.pl w artykule:Podatek ekologiczny zamiast akcyzy?

gr.