Pierwsza stacja ładowania we Wrocławiu

Pierwsza stacja ładowania we Wrocławiu
Kevin Krejci, flickr cc-by-2.0

We Wrocławiu uruchomiono w tym tygodniu pierwszą stację ładowania samochodów elektrycznych. Obecnie po mieście jeździ już około {więcej}30 elektrycznych pojazdów.

Pierwsza stacja ładowania pojazdów elektrycznych działa na terenie wrocławskiego centrum handlowego „Borek”.

Według władz miasta, we Wrocławiu jest obecnie zarejestrowanych 12 samochodów elektrycznych – użytkowanych przede wszystkim w leasingu. Jedno z elektrycznych aut we Wrocławiu należy do miejscowej Straży Miejskiej i jest to Mitsubishi iMiEV, którego cena w naszym kraju to około 160 tys. zł. Wrocławska Straż Miejska korzysta także z kilku elektrycznych skuterów.

REKLAMA
REKLAMA

Jak informuje Gazeta Wyborcza Wrocław, operatorem wrocłaskiej stacji jest firma Galactico.pl. Aby naładować swój elektryczny pojazd korzystając z pierwszej wrocławskiej stacji ładowania pojazdów elektrycznych, należy najpierw zarejestrować się w systemie, po czym firma przygotuje i prześle specjalną kartę użytkownika, którą będzie można doładowywać przelewem lub sms-em.

Budowa stacji ładowania pojazdów elektrycznych to koszt ok. 30-60 tys. zł, a inwestorzy, którzy będą chcieli realizować tego rodzaju projekt we Wrocławiu, mogą liczyć na wsparcie władz miasta w wysokości 20 tys. zł przyznawane na każdą stację.

– Inwestycję we Wrocławski System Stacji Ładowania Pojazdów Elektrycznych traktujemy jako profilaktykę. Chcemy wyprzedzić sytuację, w której po Wrocławiu będzie jeździło sporo samochodów na prąd, a mieszkańcy zaczną pytać o stacje doładowujące. Miasto będzie dofinansowywało budowę takich stacji przez prywatnych inwestorów. Z ekonomicznego punktu widzenia to nam się nie opłaca, ale to są pieniądze wydane na ekologię – mówi Gazecie Wyborczej Wrocław Wojciech Adamski, wiceprezydent Wrocławia.

Czytaj więcej o planie budowy stacji ładowania samochodów elektrycznych we Wrocławiu na Gramwzielone.pl w artykule: We Wrocławiu postanie sieć ładowania EV’s.