Najpopularniejsze eko-auta w USA

Najpopularniejsze eko-auta w USA
Foto: Beige Alert, flickr cc-by-2.0

Wśród aut z ekologicznym napędem w Stanach Zjednoczonych zdecydowanie królują hybrydy, ale także wchodzące dopiero na rynek samochody elektryczne zdobywają coraz więcej klientów.

W ubiegłym miesiącu w Stanach Zjednoczonych najczęściej kupowanymi samochodami z ekologicznym napędem były hybrydy Toyoty, wśród których zdecydowanie króluje Prius. W grudniu Toyota sprzedała na amerykańskim rynku 23,2 tysiąca aut z napędem hybrydowym. Wśród nich sprzedać Priusa rok do roku wzrosła o 8,6%, natomiast Toyoty Camry aż o 46%. W USA japoński koncern sprzedaje również hybrydy pod marką Lexusa . Najpopularniejszą hybrydą Lexusa w USA jest Lexus CT 200h, który sprzdał się w ubiegłym miesiącu w USA w ilości 2,25 tys. egzemplarzy.

Gorsze wyniki niż rok wcześniej zanotowała natomiast Honda – drugi z japońskich liderów na rynku samochodów hybrydowych. Honda w grudniu sprzedała w USA m.in. 1,8 tys. hybrydowych wersji modeli: Civic, CR-Z i Insight, co jest wynikiem gorszym o 47% w porównaniu do grudnia 2010 r.

REKLAMA

W sumie w całym 2011 roku Honda sprzedała na rynku amerykańskim ponad 31,5 tys. hybryd. Wynik ten nie robi wrażenia, gdy porówna się go z danymi Toyoty, która w ubiegym roku sprzedała w USA ponad 178 tysięcy hybryd, w tym ponad 136 tysięcy Priusów.

REKLAMA

O wiele gorsze od Toyoty wyniki sprzedaży w segmencie aut hybrydowych odnotował także Ford, który w całym 2011 roku sprzedał w USA niewiele ponad 10 tysięcy hybrydowych Escape i ponad 11 tysięcy egzemplarzy hybrydowej wersji modelu Fusion.

W USA rośnie (powoli, ale jednak) także sprzedaż pierwszych ut z napędem wyłącznie elektrycznym (EV), która jest napędzana przez ulgi podatkowe oferowane przez rząd federalny i rządy stanowe.

Rodzimy pionier na rynku EVs w USA, czyli Chevrolet Volt, sprzedał się w ubiegłym miesiącu za Oceanem w ilości ponad 1,5 tysiąca egzemplarzy, podczas gdy w grudniu 2010 roku, kiedy Volt dopiero wchodził na rynek, jego sprzedaż wyniosła niewiele ponad 300 sztuk. W całym 2011 roku Amerykanie kupili 7671 elektrycznych Voltów.

Japoński konkurent Volta na rynku elektrycznych samochodów osobowych w USA, czyli Nissan Leaf, w ubiegłym miesiącu sprzedał się w USA w ilości 954 egzemplarzy, a w całym ubiegłym roku Amerykanie kupili ponad 9,6 tysiąca Leafów.

gr