EcoCar System, czyli elektryczne taksówki w Warszawie

EcoCar System, czyli elektryczne taksówki w Warszawie
foto: decodrama visual / flickr cc-by-2.0

Na ulicach stolicy pojawią się elektryczne taksówki? Jak informuje serwis EurActiv.pl, będziemy mogli zobaczyć je  już w {więcej}lutym 2012 roku.

REKLAMA

Nowa korporacja taksówek EcoCar System w połowie lutego chce na stołeczne ulice wysłać 130 ekologicznych pojazdów – 15 samochodów elektrycznych oraz 115 napędzanych gazem LPG. Do końca 2012 roku korporacja planuje dysponować 500 pojazdami w tym 150 elektrycznymi. Kilka pojazdów przeszło już konwersję układu napędowego ze spalinowego na elektryczny. Ekologiczne samochody będą pomalowane na biało-zielone barwy. 


Choć koszt przejechania kilometra autem elektrycznym jest dziesięć razy niższy, to dużo wyższy jest koszt zakupu takiego pojazdu. Przeróbka samochodu na elektryczny kosztuje około 70 tys. złotych. Dlatego też kilometr w taksówce elektrycznej ma kosztować 2,20 zł. W Warszawie nie jest to najwyższa stawka, ale jest to też niewiele mniej od najdroższych korporacji. W Polsce to pierwsze takie przedsięwzięcie, w którym korporacja decyduje się na wyłącznie elektryczne pojazdy. Dotychczas po Warszawie i Łodzi jeździły hybrydowe Toyoty Prius. 


Zdaniem prezesa Miejskiego Przedsiębiorstwa Taksówkowego Marka Andruka taki projekt jest „ryzykowny”. – Na polskim rynku aspekt ekologiczny nie jest istotny. Dla klienta liczą się przede wszystkim cena, szybkość dojazdu i znajomość miasta przez kierowcę – uważa. Rynek taksówek jest jednym z bardziej konkurencyjnych w Polsce. 


– Pasażerowi z góry zagwarantujemy cenę maksymalną za przejazd – tłumaczy Artur Jarzyński, prezes Green Capital City, do której należy nowa korporacja. EcoCar chce też zachęcić klientów m.in. tym, że „stali klienci będą mogli wcześniej ustawić sobie podczas zamawiania taksówki play listę z ulubioną muzyką, kanałami TV i portalami do używania podczas jazdy”. Jak informuje korporacja, samochody mają być wyposażone w ekrany LCD, sieć Wi-Fi oraz translatory. Taksówki będą miały jednak ograniczony zasięg – 150 km. 


 Ekologiczne taksówki jeżdżą po ulicach miast europejskich, ale nadal są to najczęściej pojazdy hybrydowe lub na gaz LPG. Europejskie stolice inwestują również w samoobsługowe wypożyczalnie elektrycznych samochodów –  podaje www.euractiv.pl.

źródło: euroactiv.pl/ekonews.com.pl 

REKLAMA