REKLAMA
 
REKLAMA

Duży spadek sprzedaży elektryków w Niemczech

Duży spadek sprzedaży elektryków w Niemczech
Nissan

Zachodni sąsiad Polski w styczniu zanotował drastyczne zmniejszenie liczby rejestrowanych nowych pojazdów z napędem elektrycznym (EV). Przyczyną ma być obniżenie rządowego wsparcia zakupu elektryków. Stowarzyszenie przemysłu motoryzacyjnego VDA prognozuje, że trend spadkowy utrzyma się przez cały bieżący rok.

W połowie ubiegłego roku niemiecki rząd podjął decyzję o zmniejszeniu dopłat do zakupu nowych elektryków. Uznał, że pojazdy te nawet bez wsparcia są coraz bardziej atrakcyjne cenowo dla nabywców.

Dofinansowanie do EV

W zeszłym roku kupujący samochody elektryczne mogli otrzymać do 6 tys. euro od państwa przy zakupie nowego pojazdu. Do tego dochodziło wsparcie w wysokości 3 tys. euro od producentów samochodów. Od początku tego roku wysokość dofinansowania, jakie można w Niemczech uzyskać przy zakupie samochodu zasilanego z bateriami lub ogniwami paliwowymi, spadła do 3–4,5 tys. euro.

REKLAMA

Efektem tej decyzji jest drastyczny spadek rejestracji pojazdów elektrycznych w styczniu 2023 roku – o 83 proc. względem grudnia 2022 roku. W pierwszym miesiącu tego roku zarejestrowano 18 100 elektryków, podczas gdy w grudniu zeszłego roku ich liczba wyniosła 104 300. Udział e-samochodów w ogólnej liczbie rejestracji spadł w styczniu br. do 15 proc. – wobec 55 proc. w grudniu. Federalny Urząd Transportu Samochodowego (KBA) ocenił, że tak wysoki wynik w końcówce 2022 roku wiązał się ze spodziewanym obniżeniem wsparcia finansowego w zakupie EV.

REKLAMA

Spodziewane wyhamowanie

Stowarzyszenie przemysłu motoryzacyjnego VDA przewiduje, że w całym bieżącym roku niższe poziomy wsparcia spowodują spadek sprzedaży e-samochodów w Niemczech. W sumie VDA spodziewa się sprzedaży na poziomie około 510 tys. elektryków (o 8 proc. więcej niż w zeszłym roku) i około 250 tys. pojazdów hybrydowych typu plug-in (o 30 proc. mniej w porównaniu do 2022 roku). Łączna całkowita sprzedaż EV według szacunków spadnie w tym roku o 8 proc.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

spowodują spadek sprzedaży e-samochodów w Niemczech. W sumie VDA spodziewa się sprzedaży na poziomie około 510 tys. elektryków (o 8 proc. więcej niż w zeszłym roku)
Nie wierzę co czytam… Spadek =wzrost
Musicie zatrudnić AI do pisania bo waszym redaktorom to po prostu nie wychodzi

Po co zatrudniać AL, do pisania artykułów, skoro badania wykazują, że połowa ludzi nie potrafi zrozumieć np. wiadomości tv.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA