REKLAMA
 
REKLAMA

Elektryczne autobusy w kolejnym dolnośląskim mieście

Elektryczne autobusy w kolejnym dolnośląskim mieście
Fot. Solaris

Korzystający z transportu miejskiego w Świdnicy w przyszłym roku wsiądą do elektrycznych autobusów. Będą to pierwsze zeroemisyjne pojazdy we flocie świdnickiego przewoźnika.

Operator miejskiego transportu ze Świdnicy zamówił autobusy elektryczne Solaris Urbino 12 electric – najpopularniejszy model bateryjny producenta z Bolechowa pod Poznaniem. Został dotychczas sprzedany w 1500 egzemplarzach. W 2025 r. flota świdnickiego przewoźnika powiększy się o 10 bezemisyjnych autobusów marki Solaris.

Autobusy będą wyposażone w szereg udogodnień i systemów bezpieczeństwa. Komfortowe przejazdy ma zapewniać klimatyzacja, systemy informacyjne dla pasażerów i rozbudowany system monitoringu.

REKLAMA

Kierowcy będą mieli do dyspozycji całkowicie wydzieloną komfortową kabinę. Ich pracę ułatwią zaawansowane systemy wsparcia, m.in. system kamer zewnętrznych pełniących funkcję lusterek wstecznych, eliminujących zagrożenia związane z tzw. martwym polem widzenia kierowcy.

Autobusy marki Solaris znane są mieszkańcom Świdnicy. Współpraca producenta z miastem trwa od 1999 r. Tym razem jednak Solaris po raz pierwszy dostarczy do miasta pojazdy elektryczne. Rozpoczęcie dostaw pierwszych bateryjnych pojazdów do Świdnicy ma nastąpić już w drugim kwartale 2025 r.

Elektryczne Solarisy na polskich drogach

Solaris realizuje zamówienia na elektryczne autobusy od dekady. Jak podaje producent, prawie 700 elektrycznych autobusów jego produkcji jeździ w 57 polskich miastach.

Niebawem do e-busów marki Solaris wsiądą także mieszkańcy Legnicy. Gmina kupi sześć zeroemisyjnych pojazdów. Umowa obejmuje dostawę modelu Urbino 12 electric wraz z systemem ładowania plug-in. W czerwcu br. do Legnicy trafi pięć bateryjnych autobusów Urbino i trzy ładowarki.

REKLAMA

Także warszawski przewoźnik zamówił autobusy elektryczne od firmy Solaris. W ramach umowy w latach 2024-2025 do stolicy trafi 12 przegubowych Urbino 18 electric. Dołączą one do 150 e-busów Solarisa, które od 2015 r. obsługują transport publiczny w stolicy.

Solaris w Europie

Po ulicach europejskich miast jeździ już prawie 2300 Urbino electric. Firma realizuje zagraniczne zamówienia na pojazdy elektryczne m.in. do Niemiec, Hiszpanii i Włoch.

Niedawno włoski przewoźnik ATM Milano zamówił 105 przegubowych bezemisyjnych autobusów Solaris Urbino 18 electric. Również flota berlińskiego przewoźnika w ciągu najbliższych dwóch lat powiększy się o 50 bezemisyjnych autobusów Solaris Urbino 18 electric. Z kolei flota madryckiego przewoźnika EMT Madrid do końca lipca 2024 r. zwiększy się o 50 bezemisyjnych autobusów Solaris Urbino.

Zamówienia na kolejne ponad 700 elektrycznych autobusów Solarisa są już zakontraktowane z terminem realizacji na lata 2024-2025.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA