Ile oszczędza kierowca samochodu elektrycznego?

Ile oszczędza kierowca samochodu elektrycznego?
Nathan Eal Photography, flickr cc-by-2.0

Ile rocznie mogą zaoszczędzić kierowcy samochodów elektrycznych w porównaniu do {więcej}kierowców aut ze spalinowymi jednostkami napędowymi?

Według amerykańskiej organizacji Union of Concerned Scientists, przy cenie benzyny 0,92 dol./litr i średnim przebiegu 17600 km/rok amerykańscy kierowcy elektrycznych aut – Nissana Leaf czy Chevroleta Volt – mogą zaoszczędzić rocznie średnio około 750-1200 dol. w porównaniu do kierowców przeciętnych aut kompaktowych z tradycyjnym napędem. 

REKLAMA

Modele elektryczne są jednak dużo droższe od swoich spalinowych odpowiedników. Dla przykładu, cena elektrycznego Forda Focusa zaczyna się w USA od 39 tys. dol. – bez uwzględnienia ulgi podatkowej na zakup elektrycznych aut wynoszącej 7,5 tys. dol., a Ford Focus z tradycyjnym napędem kosztuje ok. 27,5 tys. dol. 

REKLAMA

W USA tylko od początku tego roku cena benzyny wzrosła o ok. 19% i obecnie wynosi już ponad 1 dol. za litr. Rosnące ceny benzyny mogą przyczynić się do wzrostu poplurności samochodów elektrycznych. Zdaniem serwisu Edmunds.com, który podał wyliczenia dotyczące oszczędności wynikających z użytkowania elektrycznych aut, w 2017 roku już 7% aut na świecie będzie bazować na napędzie elektrycznym. 
gr