Znamy zwycięzców hackathonu: Smart Charge – Inteligentna elektromobilność

Znamy zwycięzców hackathonu: Smart Charge – Inteligentna elektromobilność
Fot. innogy Polska

Uczestnicy tegorocznej edycji hackathonu pt. Smart Charge Inteligentna elektromobilność, mieli stworzyć oprogramowanie umożliwiające zaprojektowanie optymalnego rozmieszczenia sieci stacji ładowania samochodów elektrycznych. Wydarzenie zorganizowało Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego, a partnerem była spółka innogy Polska.

Do konkursu zgłosiło się 16 uczestników, w tym 3 osoby z USA, które brały udział zdalnie. 7 zespołów od godziny 10:00 w czwartek 15 lutego do godziny 16:00 w piątek 16 lutego przy pomocy superkomputera Okeanos rozwiązywało skomplikowane zadanie.

Uczestnicy musieli wziąć pod uwagę nie tylko samo geograficzne rozmieszczenie punktów, ale również wiele czynników dodatkowych tj. odległość stacji od budynków mieszkalnych czy dostępność przyłącza do sieci elektroenergetycznej. Prace zespołów oceniła komisja konkursowa, w której skład wchodził m.in. dr Maciej Chmieliński, menedżer odpowiedzialny za rozwój elektromobilności w innogy Polska S.A.

REKLAMA

innogy Polska dostrzega potencjał jaki wnieść może wydarzenie typu hackathon w ramach wyzwania, jakim jest optymalne rozmieszczenie stacji ładowania samochodów elektrycznych w Polsce. Dzięki hackathonowi mieliśmy okazje przekonać się, iż połączenie kreatywności i pracy młodych studentów z mocą obliczeniową superkomputerów ICM może realnie przyczynić się do rozwoju elektromobilności w naszym kraju. Wszystkie drużyny, które wzięły udział w konkursie reprezentowały wysoki poziom. Jury zdecydowało się wyłonić zwycięzców, którzy przedstawili najbardziej kompleksowe i uniwersalne rozwiązanie, z dużą szansą do zastosowania w rzeczywistości – komentuje Maciej Chmieliński z innogy Polska S.A.

REKLAMA

Zwycięska drużyna z Uniwersytetu Jagiellońskiego, w składzie Mikołaj Bocheński i Michał Markiewicz, wykazała się kompleksowym podejściem do problemu i zaprezentowała narzędzie, które w przyszłości mogłoby posłużyć do wskazania lokalizacji dla realnych stacji ładowania. Za swoją pracę konkursową zespół otrzymał nagrodę pieniężną ufundowaną przez innogy Polska w wysokości 4 tys. zł.

Drugie miejsce i nagrodę w wysokości 3 tys. zł otrzymali Mateusz Wolski i Michał Blajer. Na trzecim miejscu uplasowali się Zuzanna Bednarska i Mariusz Wachowicz, którzy otrzymali gratyfikację w wysokości 2 tys. zł. Oba zespoły wywodzą się z Uniwersytetu Warszawskiego.

– Uczestnicy hackathonu bardzo dobrze poradzili sobie z zadaniem zarówno od strony samego rozwiązania, jak i sposobów wykorzystania superkomputerów oraz narzędzi, które im zaproponowaliśmy. Szczególnie cieszy mnie fakt, że trzy nagrodzone zespoły korzystały z narzędzi do programowania równoległego opracowanych w ICM. Nasz hackathon to nie sztuka dla sztuki czy szukanie rozwiązań problemów czysto akademickich. Wykorzystujemy komputery i inwencję młodych ludzi do tego, żeby rozwiązywać rzeczywiste problemy. Hackathon zdecydowanie ukazał potencjał ukryty w publicznie dostępnych danych – mówi prof. dr hab. Piotr Bała, pomysłodawca Wielkich Wyzwań Programistycznych.

red. gramwzielone.pl