"Electric Car Marathon" przejedzie przez Polskę

"Electric Car Marathon" przejedzie przez Polskę
CoreForce, flickr cc-by-2.0

„Electric Car Marathon”, w którym uczestniczyć będzie zespół {więcej}Fortum wystartuje 1 czerwca 2012 roku. W ciągu 10 dni samochody elektryczne z różnych krajów pokonają trasę z Tallina do Monte Carlo. Będzie ona prowadzić przez 10 europejskich państw, w tym po raz pierwszy również przez Polskę. Po drodze drużyny zatrzymają się w 29 miastach.
 
Pierwsza część rozpoczynającego się w Estonii rajdu została nazwana „Bałtycki Wyścig Fortum”. Firma, która jest tytularnym partnerem tego etapu wyścigu, przekonała organizatorów, aby jego trasa po raz pierwszy przebiegała przez Polskę. Meta tego odcinka planowana jest we Wrocławiu, gdzie samochody biorące udział w rajdzie dojadą 4 czerwca. Miasta, w których zostały zorganizowane punkty kontrolne to Parnu w Estonii, Ryga i Jelgawa na Łotwie, Panevezys i Kowno na Litwie. W Polsce będzie to Augustów, Ostrów Mazowiecka, Warszawa, Piotrków Trybunalski i Kępno. Międzynarodowa drużyna Fortum przejedzie ten fragment trasy samochodem Nissan Leaf.
 
Głównym celem rajdu jest promowanie produkcji czystej energii oraz rozwoju transportu przyjaznego środowisku wraz z niezbędną do jego funkcjonowania infrastrukturą. „Fortum przygotowuje się do upowszechnienia pojazdów elektrycznych poprzez projektowanie i budowanie sieci stacji ładowania pojazdów oraz wdrażanie odpowiedniego systemu płatności. Firma posiada obecnie ponad 100 publicznych stacji w Skandynawii” – mówi Juha Stenberg, dyrektor sprzedaży ds. usług doładowania samochodów elektrycznych Fortum i główny kierowca zespołu Fortum w tegorocznym rajdzie.
 
To nie pierwsza inicjatywa Fortum w Polsce promująca zrównoważony transport. W zeszłym roku firma przekazała pierwsze w naszym kraju samochody elektryczne typu Mitsubishi iMiev Straży Miejskiej we Wrocławiu i Częstochowie. Fortum stoi na stanowisku, że aby ograniczyć emisję szkodliwych substancji, która spowodowana jest w dużej mierze transportem samochodowym, pojazdy elektryczne powinny stać się bardziej powszechne.
 
Meta wyścigu, tak jak w zeszłym roku została zaplanowana w Monte Carlo. Samochody biorące udział w rajdzie dojadą tam 10 czerwca. Patronem Maratonu Samochodów Elektrycznych jest Książę Monako, Albert II.

materiał prasowy

REKLAMA
REKLAMA