Szybkie ładowanie w Katowicach

Szybkie ładowanie w Katowicach
Fot. Ekoenergetyka-Polska

Polski producent stacji ładowania pojazdów elektrycznych, EkoenergetykaPolska, dostarczył kolejne urządzenia umożliwiające ładowanie dużą mocą tym razem do Katowic. Obecnie zainstalowane stacje ładowania Ekoenergetyki dostarczają już energię w ilości około 300 MWh dziennie.

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Katowicach, jeden z największych operatorów transportu publicznego na Górnym Śląsku, realizuje plan modernizacji swojego taboru.

Na przełomie stycznia i lutego w Katowicach pojawiły się pierwsze autobusy elektryczne, a teraz uruchomiona została miejska stacja ładowania od Ekoenergetyki.

REKLAMA

Jak informuje Ekoenergetyka, pierwszy autobus elektryczny, który wyjechał na ulice Katowic, obsługuje linię w centrum miasta, dlatego konieczne było zainstalowanie szybkiej stacji ładowania, która uzupełnia baterię autobusu w trakcie postoju.

Stacja od polskiego producenta infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych ma moc 200 kW z możliwością zwiększenia do 400 kW. Autobusy są ładowane za pomocą odwróconego pantografu, co pozwala zmniejszyć masę autobusu oraz zwiększyć niezawodność całego systemu, ze względu na brak ruchomych elementów na pojeździe.

Jest to jedno z pierwszych w Polsce, a kolejne po Inowrocławiu, wdrożenie przez Ekoenergetykę-Polska rozwiązania typu OppCharge. Proces ładowania jest całkowicie zautomatyzowany i nie wymaga ingerencji kierowcy. Autobus komunikuje się ze stacją ładowania automatycznie za pomocą sieci bezprzewodowej wi-fi.

System ładowania odwróconym pantografem pozwala w bardzo krótkim czasie doładować baterię autobusu. Zainstalowana stacja o mocy 200 kW ma naładować 50 proc. baterii autobusu (o pojemności 120 kWh) w około 18 minut, a w przypadku zwiększenia mocy stacji ładowania do 400 kW nawet w 9 minut.

Od 2013 roku Ekoenergetyka-Polska dostarczyła 330 stacji ładowania o łącznej mocy 22 MW do 45 miast w 11 krajach. Jak wylicza spółka, każdego dnia jej stacje ładowania w trakcie 550 ładowań dostarczają do baterii pojazdów już 300 MWh energii elektrycznej.

REKLAMA

W ubiegłym roku zielonogórska firma zainstalowała 185 punktów ładowania pojazdów elektrycznych. Infrastruktura dostarczona została do 23 miast w 9 krajach. W Polsce stacje ładowania Ekoenergetyki są już eksploatowane m.in. w Warszawie, Krakowie, Zielonej Górze, Stalowej Woli i Szczecinku.

Polska firma realizuje obecnie kontrakty na dostawy stacji ładowania m.in. dla jednych z największych operatorów transportu publicznego w Europie – paryskiego RATP (Régie Autonome des Transports Parisiens) i VHH (Verkehrsbetriebe Hamburg-Holstein).

Kontrakt dla RATP opiewa na kwotę nawet do 50 milionów euro, a obecnie realizowane jest pierwsze zamówienie z kontraktu na 90 zajezdniowych stacji ładowania o mocy 100 kW każda. Natomiast umowa ramowa z niemieckim operatorem przewiduje dostawę 6 bloków wielowyjściowych stacji ładowania o łącznej mocy 7,2 MW, z których każdy będzie ładować 16 autobusów jednocześnie.

W 2019 roku kolejne stacje Ekoenergetyki pojawią się jeszcze m.in. w Poznaniu i Zielonej Górze, a zielonogórska firma dostarczy jeszcze ładowarki dla PKN Orlen.

Przyjęty na ten rok plan zakłada dostawę minimum 230 punktów ładowania autobusów i samochodów elektrycznych. Łączna moc wyprodukowanej infrastruktury ładowania ma znacznie przewyższać zeszłoroczny wynik, sięgając przynajmniej 23 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.