Rząd USA chce, aby samochody elektryczne hałasowały

Rząd USA chce, aby samochody elektryczne hałasowały
Foto: Jiangbabe/flickr cc-by-2.0

{więcej}Departament Transportu USA zaproponował wprowadzenie nowych standardów w zakresie minimalnego hałasu, który będą musiały generować poruszające się po amerykańskich drogach samochody elektryczne. 

National Highway Traffic Safety Administration wchodząca w skład federalnego Departamentu Transportu (Department of Transport – DOT) obawia się, że brak dźwięków wydawanych przez poruszające się wolniej samochody napędzane energią elektryczną mogą stanowić zagrożenie m.in. dla pieszych (zwłaszcza osób niewidomych lub niedowidzących) i rowerzystów, którzy mogą nie zwracać na nie uwagi z powodu braku wydawanych przez elektryczne pojazdy dźwięków, a wzrost liczby samochodów elektrycznych w USA może prowadzić do wzrostu liczby wypadków. 

REKLAMA

Dlatego Departament Transportu chce wprowadzić poziom minimalnego hałasu, który będą musiały generować samochody poruszające się z prędkością do 18 mil na godzinę. DOT chce, aby poruszające się wolniej samochody elektryczne i hybrydowe wydawały dźwięki, które umożliwią zwrócenie uwagi na ich obecność i wyróżnienie ich z panującego na ulicy hałasu.

REKLAMA

Co ciekawe, producenci samochodów elektrycznych mają mieć możliwość wyboru zestawu dźwięków, który będzie charakterystyczny dla danego modelu EV lub hybrydy. 
gramwzielone.pl