Największa na świecie fabryka elektrolizerów prawie gotowa

Największa na świecie fabryka elektrolizerów prawie gotowa
ITM Power

W Wielkiej Brytanii dobiegają końca prace przy budowie fabryki urządzeń mających wytwarzać wodór w procesie elektrolizy z wykorzystaniem energii elektrycznej mającej pochodzić głównie z OZE. Firma stojąca za tym projektem ITM Power uczestniczy już w pilotażach prowadzonych wspólnie z producentami zielonej energii.

ITM Power kończy budowę największej na świecie fabryki elektrolizerów PEM (Proton Exchange Membrane), w której będą mogły powstawać tego rodzaju urządzenia o łącznej mocy 1 GW w skali roku.

Fabryka jest zlokalizowana w Sheffield i zatrudnienie znajdzie w niej docelowo 185 osób. Hale, w których będą wytwarzane elektrolizery, zajmą powierzchnię odpowiadającą wielkością dwóm boiskom piłkarskim.

REKLAMA

Nienotowana dotąd skala produkcji elektrolizerów, a także jej automatyzacja, mają przełożyć się na spadek kosztów wytwarzania tzw. zielonego wodoru powstającego z wykorzystaniem energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

ITM Power sprawdza już możliwości wykorzystania swoich urządzeń przy współpracy z producentami odnawialnej energii elektrycznej.

Brytyjska firma dostarczy swoje elektrolizery do powstającej w rafinerii Shella w Wesseling w Niemczech instalacji o docelowej mocy 10 MW, w której wodór będzie powstawać z udziałem energii odnawialnej. Po uruchomieniu będzie to największa na świecie instalacja do produkcji czystego wodoru. Ma ona wytwarzać około 1,3 tys. ton tego paliwa rocznie.

Jeśli ten projekt okaże się sukcesem, Shell ma zbudować na terenie rafinerii w Wesseling jeszcze większą instalację o mocy sięgającej 100 MW.

REKLAMA

ITM współpracuje też z największymi firmami w morskiej energetyce wiatrowej. Projekt realizowany wspólnie z duńską grupą energetyczną Orsted i największym producentem morskich turbin wiatrowych Siemens Gamesa ma na celu sprawdzenie możliwości wytwarzania zielonego wodoru z wykorzystaniem nadwyżek energii pochodzącej z farm wiatrowych na morzu.

Projekt o nazwie Oyster otrzymał właśnie dofinansowanie z Komisji Europejskiej w wysokości 5 mln euro. Te fundusze posłużą do przygotowania studium wykonalności przedsięwzięcia zakładającego wytwarzanie wodoru bezpośrednio przy morskich turbinach i transportowanie go na ląd gazociągami.

W ramach pilotażu w jednym z portów ma powstać megawatowa instalacja, w której zostanie przetestowany cały proces. Co istotne zakłada on również uruchomienie instalacji odsalania wody morskiej, aby można było ją wykorzystać do procesu elektrolizy.

Jednym z udziałowców ITM Power jest koncern Linde – wiodący producent gazów przemysłowych. W 2019 r. brytyjska firma pozyskała od inwestorów 58,8 mln funtów, z czego 38 mln funtów od Linde. W listopadzie 2020 r. ITM zabezpieczył kolejne fundusze na rozwój – tym razem w wysokości 172 mln funtów.


redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.