Polski producent pomp ciepła miał prawie 10 mln zł zysku

Polski producent pomp ciepła miał prawie 10 mln zł zysku
Sunex

W ubiegłym roku Sunex podwoił przychody, a jego zysk był nawet kilkukrotnie wyższy od zysku zanotowanego rok wcześniej. Ten rok może okazać się dla polskiego producenta urządzeń OZE jeszcze lepszy.

Firma Sunex SA powstała w 2002 roku w Raciborzu. Jest czołowym producentem innowacyjnych wykorzystujących odnawialne źródła energii. Oferuje inteligentne systemy stosowane w technice grzewczej i solarnej. Bazują one na pompach ciepła, fotowoltaice, kolektorach słonecznych, klimatyzacji i hybrydowych pakietach kompleksowych ze specjalnymi systemami sterowania.

Ubiegły rok okazał się zdecydowanie najlepszy w dotychczasowej historii firmy. W 2022 roku Sunex ponad dwukrotnie zwiększył przychody – do poziomu 289,5 mln zł. Zysk netto wyniósł 38,99 mln zł i był kilkukrotnie wyższy od zysku wypracowanego rok wcześniej (6,22 mln zł).

REKLAMA

Rok 2023 może okazać się dla Sunex jeszcze lepszy, biorąc pod uwagę wyniki wypracowane w pierwszym kwartale. Firma notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych przedstawiła teraz wyniki finansowe za pierwsze trzy miesiące 2023 roku.

Sunex sprzedaje głównie za granicę

W pierwszym kwartale br. Sunex miał 100,52 mln zł przychodów, co oznacza ponad dwuipółkrotny wzrost w stosunku do przychodów z pierwszego kwartału zeszłego roku (39,74 mln zł). Jest to wynik również wyraźnie lepszy od wypracowanego w czwartym kwartale 2022 roku (79,58 mln zł).

REKLAMA

Firma z Raciborza wyraźnie zwiększyła też swoją rentowność. O ile przed rokiem Sunex miał 811 tys. zł zysku netto, o tyle w pierwszym kwartale br. wypracował 9,67 mln zł zysku netto.

Największy udział w sprzedaży generowanej przez firmę kierowaną przez Romulada Kalycioka mają rynki zagraniczne. W pierwszym kwartale br. udział przychodów ze sprzedaży Sunex na rynki zagraniczne wyniósł 80 proc. Przed rokiem było to jeszcze 69 proc.

Przejęcie firmy z Austrii

Zrealizowane w pierwszym kwartale przejęcie jednej z zagranicznych firm może jeszcze zwiększyć udział sprzedaży generowanej przez Sunex poza Polską. W styczniu br. Sunex nabył 100 proc. udziałów w spółce Krobath Bad Heizung Service GmbH, która specjalizuje się w instalacjach grzewczych i wentylacyjnych w budynkach.

Marka jest obecna i rozpoznawalna na rynku od ponad 100 lat, a gotowa struktura zapewniająca zyski jest odpowiednią bazą do rozwoju na austriackim rynku. Dzięki rozszerzeniu oferty Krobath o asortyment oferowany przez emitenta grupa będzie miała możliwość efektywnego wykorzystania nowych kanałów sprzedaży w Austrii – informuje Sunex.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.