Rośnie handel gwarancjami pochodzenia, ale cena spada

Rośnie handel gwarancjami pochodzenia, ale cena spada

Od początku 2024 roku widać wyraźny wzrost handlu gwarancjami pochodzenia. Wytwórców energii odnawialnej nie ucieszy jednak dalszy spadek ich ceny.

Z początkiem 2024 roku przestały obowiązywać ograniczenia związane z koniecznością zwrotu przychodów ze sprzedaży gwarancji pochodzenia do tzw. Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny, z którego finansowane było wsparcie dla odbiorców energii w czasie ostatniego kryzysu energetycznego.

To sprawiło, że od początku tego roku wyraźnie odbiły się obroty gwarancjami pochodzenia na Towarowej Giełdzie Energii (TGE). O ile jeszcze w grudniu sprzedano gwarancje odpowiadające wytworzeniu 2,26 TWh energii odnawialnej, to w styczniu sprzedano gwarancje potwierdzające wytworzenie już 7,35 TWh energii z OZE. W lutym nie było tak wysokiego wyniku, jednak handel utrzymał się na stosunkowo wysokim poziomie (4,44 TWh).

REKLAMA

Wytwórców energii odnawialnej, którzy zarabiają na sprzedaży gwarancji pochodzenia, nie ucieszy jednak dalszy spadek ich giełdowej ceny.

Towarowa Giełda Energii podała, że średnia ważona cena gwarancji dla energii elektrycznej wytworzonej w OZE ukształtowała się w lutym na poziomie 9,80 zł/MWh i stanowi to spadek o 5,11 zł/MWh w stosunku do średniej ceny ze stycznia.

W styczniu 2024 r. średnia cena gwarancji pochodzenia również spadała – o 7,62 zł/MWh w stosunku do ceny z grudnia. W ostatnim miesiącu zeszłego roku za gwarancje pochodzenia na TGE płacono jeszcze przeciętnie 22,53 zł/MWh.

REKLAMA

Dotychczas najwyższa średnia miesięczna cena gwarancji pochodzenia energii odnawialnej na TGE została odnotowana w październiku 2023 r. (24,66 zł/MWh).

Zmiany we wnioskach o wydanie gwarancji pochodzenia

Gwarancja pochodzenia stanowi dokument poświadczający odbiorcy końcowemu, że wskazana w nim ilość energii elektrycznej wprowadzonej do sieci została wytworzona z odnawialnych źródeł energii. Transakcje sprzedaży gwarancji pochodzenia na TGE mogą prowadzić podmioty znajdujące się w Rejestrze Gwarancji Pochodzenia. Obecnie jest ich niemal 2,6 tys.

Producenci zielonej energii mogą składać wnioski o wydanie gwarancji pochodzenia za poszczególne okresy do Urzędu Regulacji Energetyki (URE). Wystawia je Prezes URE, a następnie są wczytywane do systemu informatycznego Towarowej Giełdy Energii.

Z początkiem 2024 r. w związku z wejściem w życie przepisów z ostatniej nowelizacji ustawy o OZE zmienił się okres produkowanej energii elektrycznej uwzględniany we wnioskach o wydanie gwarancji pochodzenia. Więcej na ten temat w artykule: Gwarancje pochodzenia z ważną zmianą.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.