Niemcy mają już 5 mln elektrowni fotowoltaicznych. Bez nich energia byłaby droższa

Niemcy mają już 5 mln elektrowni fotowoltaicznych. Bez nich energia byłaby droższa
Unsplash

Dzięki działającym w Niemczech elektrowniom fotowoltaicznym nasi sąsiedzi płacą niższe rachunki za prąd. Niemcy w ostatnich miesiącach utrzymywali wysokie tempo inwestycji w fotowoltaikę, jednak w marcu zaliczyli wyraźny spadek wzrostu mocy PV.

Zainteresowanie budową farm fotowoltaicznych w Niemczech nie słabnie, mimo że nasi zachodni sąsiedzi mają już zainstalowane w fotowoltaice ponad 103 GW mocy (w tym ponad 38 GW w domowych instalacjach PV, ponad 32 GW w naziemnych elektrowniach PV i ponad 29 GW w instalacjach na dachach obiektów komercyjnych i przemysłowych), a okresy dobrego nasłonecznienia wiążą się w istotnymi spadkami cen energii, co uderza w wytwórców energii z fotowoltaiki.

9 mld euro rocznie

Stowarzyszenie branży fotowoltaicznej BSW-Solar informuje, że obecnie w Niemczech działa już 5 mln elektrowni fotowoltaicznych, a ich działalność wyraźnie przyczynia się do oszczędności na rachunkach płaconych przez odbiorców energii. BSW-Solar powołuje się przy tym na wyliczenia firmy Neon, która świadczy usługi konsultingowe dla rynku energetycznego.

REKLAMA

Neon policzył, że bez zbudowanego dotychczas potencjału fotowoltaiki cena energii elektrycznej dla odbiorców końcowych w Niemczech byłaby wyższa o około 25%, co tylko w przypadku gospodarstw domowych przekłada się na roczne oszczędności wynoszące aż 9 mld euro rocznie.

W komentarzu do informacji o przekroczeniu liczby 5 mln instalacji fotowoltaicznych w Niemczech BSW-Solar podkreśla, że obecnie już niemal każda nowa domowa elektrownia fotowoltaiczna jest montowana od razu z magazynem energii. To umożliwia wykorzystywanie energii słonecznej w domach prosumentów także wtedy, gdy nie świeci słońce.

Według szacunków, które podaje BSW-Solar, instalacja fotowoltaiczna, w której panele zajmują 70 m2, wyprodukuje wolumen energii wystarczający do pokrycia całego zapotrzebowania na energię 4-osobowego gospodarstwa domowego, zapewniając m.in. odpowiednią ilość prądu do przejechania w ciągu roku 20 tys. km autem elektrycznym, a także do zasilenia domowej pompy ciepła.

W interakcji z innymi odnawialnymi źródłami energii, z jednostkami magazynowania, pompami ciepła, elektrolizerami i elektromobilnością fotowoltaika idealnie wpisuje się w przyszły, czysty i bezpieczny miks energetyczny – komentuje Carsten Körnig, dyrektor BSW-Solar.

REKLAMA

 

Moc elektrowni fotowoltaicznych z podziałem na segmenty instalacji w Niemczech na koniec 2024 r. Źródło: BSW-Solar
Moc elektrowni fotowoltaicznych z podziałem na segmenty instalacji w Niemczech na koniec 2024 r. Źródło: BSW-Solar

Marcowe tąpnięcie w inwestycjach w fotowoltaikę

W ubiegłym roku Niemcy uruchomili elektrownie fotowoltaiczne o mocy około 17 GW, bijąc rekord inwestycji z wcześniejszego roku, kiedy moc PV u naszych sąsiadów wzrosła o 15,4 GW.

Pierwsze 2 miesiące tego roku wskazywały, że 2025 r. może być znowu rekordowy dla niemieckiej fotowoltaiki. W styczniu moc PV w Niemczech wzrosła o 1,33 GW, a w lutym nawet o 1,66 GW. W marcu zanotowany został jednak wyraźny spadek – zainstalowano „jedynie” 0,78 GW nowych mocy.

Cel niemieckiej strategii energetycznej w zakresie fotowoltaiki to osiągnięcie zainstalowanego potencjału na poziomie aż 215 GW w 2030 r. Niemiecki regulator rynku energetycznego Bundesnetzagentur zakłada, że aby udało się dojść do takiego poziomu, potrzebne jest uruchamianie w skali miesiąca elektrowni fotowoltaicznych o średniej mocy 1,61 GW.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.