Sejm uchwalił przepisy deregulacyjne w zakresie energetyki

Ustawa o deregulacji w zakresie energetyki została uchwalona przez Sejm w wersji z poprawkami zgłoszonymi przez Koalicję Obywatelską. Zakłada ona m.in. uproszczenie rachunków za prąd.
W piątek 25 lipca Sejm uchwalił ustawę o deregulacji w zakresie energetyki. Za jej przyjęciem głosowało 251 posłów, przeciw było 169, a od głosu wstrzymało się 14 posłów.
Przyjęta ustawa zakłada uproszczenie rachunków za energię elektryczną i zwiększenie ich przejrzystości poprzez wprowadzenie podsumowania rachunku. Widoczne na nim mają być tylko najważniejsze składniki kosztowe. Dzięki temu odbiorca w gospodarstwie domowym będzie wiedział, ile wynosi koszt samej energii, jej obrotu, koszt dystrybucji oraz łączna kwota do zapłaty.
Ponadto przepisy wprowadzają możliwość elektronicznej korespondencji między sprzedawcą a odbiorcą z docelowym przejściem całkowicie na drogę elektroniczną.
Opóźnienie obowiązku URE
Ustawa o deregulacji w zakresie energetyki została przyjęta z dwiema zgłoszonymi poprawkami. Pierwsza przesuwa moment publikacji przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) informacji określającej wysokość stawki opłaty mocowej z 30 września danego roku na 31 października. Według autora poprawki – Jerzego Meysztowicza z Koalicji Obywatelskiej – dzięki wydłużeniu terminu prezes URE zyska dodatkowy miesiąc, żeby „zbadać wszystkie okoliczności, które decydują o wysokości stawki opłaty mocowej”.
Druga przyjęta poprawka przesuwa natomiast z 31 sierpnia na 30 września termin realizacji obowiązku informacyjnego związanego z opłatą mocową i mającego na nią wpływ. Obowiązek ten dotyczy zarządcy rozliczeń i operatora systemu elektroenergetycznego, którzy przekazują informacje prezesowi URE.
Zmiany w cable poolingu
Przyjęta ustawa zakłada również zmiany w zakresie tzw. cable poolingu, czyli połączenia różnych instalacji na jednym przyłączu do sieci. Z rozwiązania tego będą mogły skorzystać wszystkie, a nie tylko wskazane rodzaje odnawialnych źródeł energii oraz dodatkowo magazyny energii.
Koncesja i pozwolenie na budowę dla instalacji OZE – wyższe progi
W ustawie przewidziano również podniesienie progu mocy zainstalowanej instalacji OZE, od którego niezbędne jest uzyskanie odpowiedniej koncesji – z 1 do 5 MW.
Ponadto ustawa zakłada wprowadzenie większego progu mocy instalacji fotowoltaicznej, od którego niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na budowę – wcześniej było to 150 kW, po zmianie ma być 500 kW. Warunkiem jest, że instalacja ma służyć wyłącznie do wytwarzania energii na własne potrzeby. Przewidziano również dodatkowy warunek, zgodnie z którym instalacja nie może się znajdować na obszarach ochrony przyrody, tj.: parków narodowych, rezerwatów, parków krajobrazowych, Natura 2000, obszarów chronionego krajobrazu, użytku ekologicznego, zespołu przyrodniczo-krajobrazowego, oraz w ich otulinach.
Więcej na temat procedowanej ustawy deregulacyjnej pisaliśmy w artykule: Deregulacja przepisów dla OZE i odbiorców energii zatwierdzona przez rząd.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
PiS jak zwykle przeciwko obywatelom. Ruskie ścierwa.
Tak teraz będzie znacznie lepiej – dostaniecie rachunek z kwotą brutto i adnotacją że szczegółowe dane dostępne są na internetowym koncie klienta. Góra urodziła mysz……