Nowa polska technologia biogazowni od Cegielskiego

Nowa polska technologia biogazowni od Cegielskiego
Dynamic Biogas

H.Cegielski-Poznań S.A. posiada prawa do licencji na produkcję innowacyjnych, polskich biogazowni Dynamic Biogas. Firma zapewnia, że ta technolgia jest tańsza od konkurencyjnych rozwiązań, a do tego jest od nich bardziej zaawansowana.

– Wspólnie z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu oraz dostawcą technologii – firmą Dynamic Biogas wychodzimy naprzeciw potrzebom rynku, proponując najnowocześniejsze rozwiązanie technologiczne, będące przetestowanym i efektywnym energetycznie systemem produkowanym w Cegielskim. Nowym produktem chcemy zainteresować rolników, którzy dzięki produkowanym przez nas biogazowniom mogą wygenerować nie tylko znaczące oszczędności w swoich gospodarstwach, ale przede wszystkim zarabiać na produkcji energii elektrycznej z substratów rolniczych – mówi Rafał Kreduszyński, prezes H.Cegielski-Poznań S.A.

Nowa technologia została zastosowana w biogazowni rolniczej funkcjonującej na terenie Rolniczo-Sadowniczego Gospodarstwa Doświadczalnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Przybrodzie.

REKLAMA

Działająca w Przybrodzie instalacja o mocy 0,5 MW przetwarza przede wszystkim produkowany na miejscu obornik oraz biomasę uboczną i będzie wytwarzać rocznie 4250 MWh energii elektrycznej oraz 4000 MWh cieplnej, co jest ilością równoważną spaleniu około 850 ton węgla kamiennego.

Prof. Jacek Dach, kierownik Pracowni Ekotechnologii Instytutu Inżynierii Biosystemów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, odpowiedzialny za nadzór biotechnologiczny biogazowni, informuje, że technologia Dynamic Biogas jest całkowicie odmienna od dominujących na polskim i europejskim rynku biogazowni.

Wprowadzono w niej bowiem rozdział faz fermentacji dzięki zastosowaniu na wejściu Akceleratora Biotechnologicznego, ponadto każdy zbiornik fermentacyjny posiada jedno, centralne mieszadło – łatwe w wymianie, doskonale mieszające całą pojemność zbiorników i całkowicie eliminujące problemy z tworzącym się kożuchem, co jest zmorą większości biogazowni w Europie. Dzięki skróceniu czasu fermentacji i zwiększenia jej efektywności instalacje biogazowe DB zajmują kilkukrotnie mniejszą powierzchnię oraz wymagają fermentorów o niewielkich pojemnościach – mówi prof. Jacek Dach.

REKLAMA

Biogazownie pracujące w technologii Dynamic Biogas ma cechować możliwość zastosowania szerokiej gamy substratów używanych do fermentacji, którymi mogą być prawie wszystkie produkty rolnicze oraz odpady rolno-spożywcze i żywnościowe, z wyłączeniem tych, które zawierają bardzo wysokie stężenia antybiotyków lub agresywnych środków chemicznych.

Cała instalacja biogazowa ma być dowożona na miejsce przeznaczenia w kontenerach, a czas jej budowy, w zależności od wielkości, ma nie przekraczać kilku do kilkunastu tygodni. Rozruch może nastąpić nawet w ciągu kilku do kilkunastu dni, podczas gdy typowe biogazownie mają potrzebować na to zazwyczaj kilka miesięcy.

H.Cegielski-Poznań ocenia w komunikacie na temat nowej technologii, że Polska ma ogromny potencjał do rozwoju biogazowni z uwagi na dostęp do substratów rolniczych nadających się do przetwarzania w biogazowniach, a wykorzystanie dostępnych bioodpadów i biomasy ubocznej z rolnictwa miałoby dać w skali kraju całkowitą moc ponad 3,5 GW.

Technologię zaprezentowaną przez poznańską firmę ma charakteryzować stosounkowo krótki okres niezbędny do uruchomienia pierwszych, komercyjnych instalacji. Cegielski deklaruje, że w przypadku zainteresowania po stronie inwestorów produkcja mogłaby rozpocząć się jeszcze w tym roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.