PFR inwestuje w instalację termicznego przekształcania odpadów

PFR inwestuje w instalację termicznego przekształcania odpadów
NFOŚiGW

Współfinansowana ze środków Polskiego Funduszu Rozwoju instalacja termicznego przekształcania odpadów w Olsztynie ma być odpowiedzią na problem zagospodarowania frakcji palnej odpadów komunalnych (pre-RDF, RDF). Inwestycja powstaje także udziale NFOŚiGW, które przyznało na nią dotację unijną. 

Polski Fundusz Rozwoju oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapewniają, że chcą uzupełnić lukę kapitałową projektów energetycznych w Polsce i poprzez efekt synergii przyczynić się do powstawania coraz większej liczby podobnych inwestycji w całej Polsce.

Dominik Bąk, wiceprezes NFOŚiGW, podrekreśla, że budowa nowoczesnych spalarni odpadów z odzyskiem energii w wysokosprawnej kogeneracji, jak ta powstająca w Olsztynie, to ważny krok na drodze do uporządkowania gospodarki odpadami na poziomie samorządu.

REKLAMA

– Pamiętajmy, że do spalenia trafiają tylko te odpady, których recykling nie jest możliwy lub jest ekonomicznie nieuzasadniony, czyli bardzo drogi. Wykorzystanie energii z odpadów to trzy ważne elementy: po pierwsze  ograniczenie składowania odpadów, po drugie – realna szansa na obniżenie opłat za ciepło i odbiór odpadów dla mieszkańców, a wreszcie – czyste powietrze bez smogu – komentuje Dominik Bąk, wiceprezes NFOŚiGW.

NFOŚiGW ma już na koncie wsparcie inwestycji w ekospalarnie w takich miastach jak Kraków, Poznań, Białystok, Szczecin, Bydgoszcz, Konin, Rzeszów i Gdańsk.

– Inwestycja w Olsztynie jest świetnym przykładem efektywnego wykorzystania lokalnych zasobów energetycznych oraz jest ważnym elementem transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). Powstająca na Warmii instalacja pozwoli na domknięcie systemu gospodarki odpadami w regionie oraz zagwarantuje uzupełnienie brakujących mocy wytwórczych w systemie ciepłowniczym, stanowiąc rozwiązanie wzorcowe dla innych miast dysponujących siecią ciepłowniczą dodaje Dominik Bąk.

REKLAMA

Projekt zabezpieczy długoterminowe dostawy energii cieplnej w miejskiej sieci ciepłowniczej dla mieszkańców Olsztyna, zastępując przestarzałe źródło węglowe w EC Michelin, które zostanie wyłączone w 2021 r.

ITPO Olsztyn będzie w stanie przetworzyć co najmniej 100 tys. ton odpadów rocznie, co w dłuższej perspektywie pozwoli ustabilizować opłatę za wywóz i zagospodarowanie odpadów oraz cenę energii cieplnej dla mieszkańców.

Inwestycja ma spełniać wszystkie rygorystyczne wymagania związane z unijnymi dyrektywami dotyczącymi ochrony środowiska, w tym aktualnymi konkluzjami BAT (Best Available Technology). Dodatkowo instalacja ma być na tyle zaawansowana, aby mogła spełnić zaostrzające się normy niskoemisyjności także w przyszłości.

– Zagospodarowanie odpadów to ogromne wyzwanie, z którym na co dzień boryka się większość polskich samorządów. Wiele z nich w obawie przed zbyt wysokimi kosztami inwestycji oraz brakiem dostatecznej wiedzy o korzyściach wynikających z ITPO, wprowadza wyłącznie doraźne rozwiązania. Dlatego zapraszamy samorządy do współpracy z PFR, gdzie mamy zarówno mechanizmy finansujące, jak i grono ekspertów, którzy doradzą i indywidualnie dopasują model inwestycji, aby był jak najkorzystniejszy dla samorządu i mieszkańców – mówi Marcin Borek, dyrektor Departamentu Inwestycji Samorządowych w PFR.

ITPO Olsztyn jest długoterminową inwestycją o charakterze dłużnym, w ramach której PFR obejmie dług podporządkowany typu mezzanine w formie programu emisji obligacji wyemitowanych przez spółkę Dobra Energia dla Olsztyna, której właścicielami są Fundusz Inwestycyjny Meridiam Eastern Europe Investments 3 SAS (95 proc.) i Urbaser SAU (5 proc.) mający być jednocześnie operatorem O&M instalacji w Olsztynie. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.