Resort klimatu szykuje regulacje dla branży biogazu i biometanu

Resort klimatu szykuje regulacje dla branży biogazu i biometanu
Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Przedstawiciele administracji rządowej oraz sektora biogazu i biometanu podpisali Porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju potencjału produkcji biogazu i biometanu. Jak zapewnia resort klimatu, dokument pomoże w maksymalizacji tzw. local content, czyli udziału polskich przedsiębiorców w łańcuchu dostaw na potrzeby budowy i eksploatacji biogazowni i biometanowni. Ministerstwo Klimatu ma ponadto pracować nad regulacjami, które zapewnią szybszy rozwój tego sektora.

Porozumienie sektorowe zostało zainicjowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska listem intencyjnym o ustanowieniu partnerstwa na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu oraz zawarcia porozumienia sektorowego, podpisanym 13 października 2020 roku. Wydarzenie to umożliwiło rozpoczęcie współpracy z rządem podmiotów zainteresowanych budową i rozwojem tego sektora w Polsce. W siedmiu grupach roboczych rozpoczęto prace, których zwieńczeniem jest podpisane wczoraj porozumienie.

Ministerstwo Klimatu zapewnia, że produkcja biogazu i biometanu ma kluczowe znaczenie dla przeprowadzenia procesu transformacji polskiej gospodarki w kierunku nisko- i zeroemisyjnym.

REKLAMA

– Jest to jeden z kluczowych sektorów, bez którego nie będzie możliwe przeprowadzenie procesu transformacji energetycznej. Polski kapitał chce angażować się w kolejne projekty wspierające rozwój nie tylko biogazu, ale i biometanu, o czym świadczy obecność podmiotów, kluczowych na krajowym rynku, które dostrzegając ogromny potencjał w tworzonym od podstaw rynku, opracowują nowatorskie rozwiązania – podkreśliła szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa.

– Kluczowe w obszarze energetyki jest dla nas osiągnięcie samodzielności i samowystarczalności. Zwiększenie wytwarzania energii z biogazu i biometanu jest właśnie jedną z odpowiedzi na to wyzwanie – powiedziała minister klimatu.

Stronami porozumienia są przedstawiciele administracji rządowej: Minister Klimatu i Środowiska, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej, Sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. OZE, Sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, Pełnomocnik Rządu ds. reformy funkcjonowania instytutów badawczych, a także przedstawiciele inwestorów, podmiotów uczestniczących w łańcuchu dostaw dla sektora biogazu i biometanu, organizacji otoczenia biznesu, instytucji finansowych i ubezpieczeniowych oraz przedstawiciele świata nauki.

REKLAMA

Porozumienie ma stanowić stałą platformę współpracy zaangażowanych w jego realizację podmiotów poprzez zapewnienie skoordynowanych działań na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu w Polsce.

Wiceminister klimatu oraz rządowy pełnomocnik ds. OZE, Ireneusz Zyska, zapewnił, że porozumienie otwiera nowy etap współpracy, który będzie miał duże znaczenie dla budowy nowego sektora polskiej gospodarki i maksymalizacji tzw. local content.

Pełnomocnik rządu ds. OZE poinformował także, że MKiŚ przygotowuje regulacje, które zapewnią rozwój tego sektora.

– Obecnie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska trwają prace legislacyjne nad projektami nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, których celem jest stworzenie optymalnych regulacji prawnych, pozwalających w sposób stabilny stymulować rozwój sektora biogazu i biometanu  poinformował Ireneusz Zyska. 

– Projektowane przepisy będą w sposób efektywny zachęcać inwestorów do podejmowania decyzji w zakresie budowy instalacji do wytwarzania i oczyszczania biogazu lub biogazu rolniczego, wytwarzania biometanu oraz rozbudowy lub przebudowy istniejących sieci gazowych pod kątem umożliwienia zatłaczania biometanu – zapewnił wiceminister Zyska.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.