NCBR i Orlen ogłaszają konkurs na technologię produkcji biomasy

NCBR i Orlen ogłaszają konkurs na technologię produkcji biomasy
Orlen

Budżet pierwszego konkursu programu grantowego NEON, organizowanego wspólnie przez Orlen i NCBR, wynosi 35 mln zł.

Bioprodukty jako alternatywa dla surowców kopalnych znalazły się w centrum zainteresowania PKN Orlen i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Ich współpraca zaowocowała programem grantowym NEON (New Orlen), który ruszy 18 maja br.

Do pierwszego konkursu można zgłaszać projekty związane z produkcją biomasy z roślin, których uprawa nie zaburzy ekosystemu.

REKLAMA

Kto może skorzystać z programu NEON

Bioprodukty są ważnym elementem transformacji systemu energetycznego bazującego na odnawialnych źródłach energii. Jak mówi Arkadiusz Majoch, dyrektor Biura Innowacji i Rozwoju Nowych Technologii w PKN Orlen: – Bioprodukty dodane po przetworzeniu do tradycyjnych paliw przyczyniają się do ograniczenia śladu węglowego generowanego przy ich użyciu. Mogą też być stosowane w przemyśle petrochemicznym jako składniki tworzyw sztucznych, na czym również korzysta środowisko naturalne. Dlatego zależy nam na zwiększeniu udziału alternatywnych surowców w naszej bazie, szczególnie że rośliny niezbędne do ich wytworzenia mogą być uprawiane w Polsce.

Założeniem pierwszego konkursu programu NEON jest dofinansowanie innowacyjnych technologii produkcji biomasy i biokomponentów oraz nowych – pod względem biologicznym i biochemicznym – technologii otrzymywania wodoru. Na ten cel przeznaczono 35 mln zł.

Cieszę się, że możemy zaprosić przedsiębiorców i naukowców do pierwszego konkursu ogłoszonego we Wspólnym Przedsięwzięciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz PKN Orlen – NEON. Dziś bardzo potrzebujemy technologii, które realizują założenia Europejskiego Zielonego Ładu i które można zastosować w przemyśle rafineryjnym, petrochemicznym oraz energetycznym – podkreśla Arkadiusz Majoch. Jak dodaje, konkurs daje możliwość realizacji projektów badawczo-rozwojowych, których wyniki mogą przynieść przełomowe praktyczne rozwiązania.

Nabór wniosków w pierwszym konkursie programu NEON trwać będzie od 18 maja do 4 lipca br. Konkurs kierowany jest do konsorcjów jednostek naukowych i naukowo-przemysłowych.

W kierunku gospodarki cyrkularnej

REKLAMA

Polski koncern paliwowo-energetyczny w swojej strategii ORLEN2030 przewiduje działania w obszarze biopaliw, biomateriałów i recyklingu, które realizują założenia gospodarki cyrkularnej. Przedsiębiorstwo chce osiągnąć neutralność emisyjną do 2050 r.

W programie NEON wybierane będą rozwiązania innowacyjne, które są kluczowe do osiągnięcia przewagi konkurencyjnej. Doceniona zostanie kreatywność uczestników.

Najlepsze koncepcje zostaną przez nas wykorzystane. Dlatego spodziewamy się nowatorskich pomysłów, które pozwolą nam wzmocnić pozycję koncernu na rynku bioproduktów – mówi Arkadiusz Majoch z PKN Orlen.

Koncern już angażuje się w produkcję nowoczesnych biopaliw. Od listopada 2021 r. w zakładzie w Trzebini działa duża instalacja do wytwarzania ekologicznego glikolu. W przyszłym roku planowane jest uruchomienie w tym samym mieście instalacji do produkcji i destylacji UCO FAME, która z olejów posmażalniczych i tłuszczów zwierzęcych będzie wytwarzać 30 tys. ton estrów drugiej generacji oraz 7 tys. ton gliceryny technicznej rocznie.

W 2024 r. w zakładzie Orlenu w Jedliczu powstać ma kompleks do produkcji bioetanolu nowej generacji ze słomy zbóż. W tym samym roku w Płocku planowane jest uruchomienie instalacji HVO, w której wdrożona zostanie, na skalę przemysłową, technologia uwodornienia oleju rzepakowego, oleju posmażalniczego (UCO) lub ich mieszanek. Produkt końcowy ma być stosowany jako dodatek do oleju napędowego lub paliwa lotniczego JET.

Więcej informacji o programie NCBR i Orlenu znajduje się na stronie internetowej NCBR, gdzie można pobrać dokumentację projektową.

Łącznie program NEON obejmie cztery konkursy: po dwa w latach 2022 i 2023. W tym roku będą dotyczyły obszarów „Biomasa” i „Gospodarka Obiegu Zamkniętego”, w kolejnym – „Dekarbonizacja” i „Przemysł 4.0”. Łączne dofinansowanie wyniesie 200 mln zł.

Barbara Blaczkowska

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.