Resort rolnictwa zaproponował nowe regulacje dla biometanu

Resort rolnictwa zaproponował nowe regulacje dla biometanu
fot. MRiRW

Zespół ekspertów pełnomocnika rządu ds. transformacji energetycznej obszarów wiejskich przygotował kompleksową propozycję zmiany przepisów prawa w zakresie produkcji biometanu w Polsce. Oprócz wprowadzenia samej definicji biometanu propozycje zakładają między innymi określenie zasad integracji instalacji biometanowych z siecią gazową.

Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW), skuteczne uruchomienie rynku biometanu w Polsce wymaga zdefiniowania podstawowych pojęć prawnych, w tym samego biometanu. Ma to umożliwić zagospodarowanie na cele gazowe istniejącego potencjału zarówno biogazowni rolniczych, jak i innych źródeł, w tym różnego rodzaju osadów ściekowych z oczyszczalni ścieków na terenie całego kraju. Dlatego wprowadzenie definicji legalnej biometanu to jedna z głównych propozycji proponowanych zmian przepisów.

Wsparcie wyłącznie dla rynku biometanu

Kolejna propozycja zespołu ekspertów pełnomocnika rządu to wprowadzenie instrumentów operacyjnego wsparcia wytwarzania biometanu. Jak podkreśla resort, zapewnienie dynamicznego rozwoju rynku biometanu w Polsce wymaga uruchomienia odrębnego instrumentu wsparcia dla produkcji biometanu z różnych surowców, uwzględniającego uwarunkowania techniczne i ekonomiczne tej technologii.

REKLAMA

Model wsparcia rekomendowany przez zespół bazuje na koncepcji dwustronnego kontraktu różnicowego (contract for difference, CfD), która jest już z powodzeniem stosowana w Polsce w aukcyjnym systemie wparcia dla OZE.

Integracja instalacji biometanowych z siecią gazową

Jednym z kluczowych elementów umożliwiających szybkie uruchomienie sektora wytwarzania biometanu w Polsce – obok systemu wsparcia – jest zapewnienie technicznych możliwości wprowadzania tego rodzaju odnawialnego paliwa gazowego do dystrybucyjnych i przesyłowych sieci gazowych w Polsce.

Eksperci, biorąc pod uwagę wyzwania techniczne związane z możliwością przyłączenia instalacji biometanowych do sieci i transportowania nimi biometanu, rekomendują wprowadzenie prawnej możliwości stosowania dedykowanych taryf przesyłowych i dystrybucyjnych obejmujących odbiorców końcowych biometanu.

Ułatwienia w procesie inwestycyjno-budowalnym

Kolejnym ważnym elementem rozwoju instalacji biometanowych są procedury związane z procesem inwestycyjno-budowlanym (decyzje środowiskowe, pozwolenia na budowę, pozwolenia na użytkowanie). Zespół w swoich propozycjach uwzględnił usprawnienia w tym zakresie, które mają znacząco przyspieszyć i ułatwić inwestycje w instalacje zapewniające dostawy odnawialnego paliwa gazowego.

REKLAMA

Wykorzystanie biometanu w celu realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego

Jak podaje MRiRW, od 2023 roku sektor transportowy staje przed koniecznością wykorzystywania tzw. biopaliw II generacji lub dodawania do paliw ciekłych tzw. biokomponentów II generacji pochodzenia odpadowego. Aby utrzymać konkurencyjną pozycję na rynku wspólnotowym, kluczowe jest zapewnienie możliwości wykorzystywania biokomponentów rodzimej produkcji i krajowego potencjału sektora rolno-spożywczego.

Biometan wytwarzany z biodegradowalnych substratów pochodzenia odpadowego z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju ma być odpowiedzią na to zapotrzebowanie.

Nowelizacja ustawy o OZE

Zespół ekspertów ds. biometanu działający przy pełnomocniku rządu ds. transformacji energetycznej obszarów wiejskich (funkcję tę pełni Janusz Kowalski) po raz pierwszy obradował 15 listopada 2022 roku. Opracowane zmiany dotyczące biometanu mają być włączone do nowelizacji ustawy o OZE (UC99) przygotowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Ilości odpadów, które mogą służyć do produkcji biometanu, oraz rosnące wielkości produkcji roślinnej i zwierzęcej w Polsce powodują, że w Unii Europejskiej Polska jest jednym z największych możliwych producentów biometanu. Rozwój polskiego sektora biometanu wymaga jednak odpowiednich regulacji prawnych.

O obecnych możliwościach przyjmowania biometanu przez polskie sieci dystrybucyjne można przeczytać w artykule: Polska sieć pozwala na przyjmowanie biometanu.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.