Kotłownia na biomasę zasili fabrykę LVL
W fabryce płyt w Czarnej Wodzie, w woj. pomorskim, powstała kotłownia o mocy 13,4 MW, która będzie zasilana w całości resztkami poprodukcyjnymi. Produkowana przez nią zielona energia zostanie wykorzystana w procesach suszenia i basenach warzelnianych.
Kotłownia na biomasę powstała, aby pokryć zapotrzebowanie na energię cieplną, niezbędną do procesów technologicznych w uruchomionej w lipcu fabryce Steico LVL w Czarnej Wodzie.
– Inwestycja została zrealizowana w ciągu 15 miesięcy – informuje Szymon Krystecki z firmy Steico. – Obecnie trwają jeszcze odbiory kotła i urządzeń, ale instalacja już pracuje.
W kotłowni będą spalane wyłącznie odpady produkcyjne pochodzenia drzewnego. To rozwiązanie jest alternatywą dla innych źródeł ciepła na gaz płynny, olej opałowy czy gaz ziemny.
Inwestor zdecydował się na kocioł firmy Vyncke typ JNO o mocy 13,4 MW.
– W kotle jest spalana biomasa mokra pozostająca po produkcji płyt LVL, czyli kora z korowania kłód i trociny z kapowania, odpad suchy w postaci forniru poza klasowego, który nie zostanie wykorzystany na potrzeby produkcji, jak również pył drzewny pochodzący z procesu obróbki gotowych płyt – wymienia Piotr Łysiak, kierownik nowej linii LVL. – Przy pełnej wydajności kocioł będzie spalał około 2,4 tony biomasy na godzinę i produkował w tym czasie około 16 ton pary technologicznej.
Cała uzyskana z biomasy energia zostanie wykorzystana na potrzeby procesów technologicznych produkcji LVL – do zasilania suszarni i prasy głównej. W razie potrzeby energia z tego kotła może zostać wykorzystana do wspomagania pracy urządzeń do produkcji płyt porowatych, które również powstają w Czarnej Wodzie.
Koszt budowy kotłowni biomasowej wraz z całą infrastrukturą wyniósł ok. 20 mln zł.
gramwzielone.pl