US Navy popłynie na biopaliwach

US Navy popłynie na biopaliwach
Fot. Official U.S. Navy Page, flickr cc

Mimo najniższych od lat cen ropy naftowej, amerykańska marynarka wojenna nie rezygnuje z planu przejścia na biopaliwa. Pierwsze okręty wojenne stanowiące część tzw. Great Green Fleet i napędzane biopaliwami oficjalnie wypłynęły na morze w tym tygodniu.

W tym tygodni US Navy oficjalnie rozpoczęło eksploatację biopaliw, które napędzą jej okręty – informuje Reuters i dodaje, że amerykańska marynarka nie zrezygnowała z planu przejścia na biopaliwa nawet pomimo faktu, że „ceny ropy spadły o 70 proc. od momentu, w którym pierwszy raz skrytykowali ten pomysł Republikanie”.

Wykorzystanie biopaliw na statkach US Navy to nie pierwszy przypadek, w którym amerykańskie wojsko wykorzystuje alternatywne źródła energii. US Army już od kilku lat instaluje na terenie swoich baz instalacje fotowoltaiczne, a lotnictwo wojskowe USA ma już na koncie pierwsze loty samolotów bojowych wykonane z wykorzystaniem biopaliw. Pierwsze loty na paliwie z domieszką biopaliw wykonały już w 2010 r. m.in. F-18 czy śmigłowce Ah-64 Apache.

REKLAMA

Jak podkreśla cytowany przez Reutersa sekretarz US Navy Ray Mabus, wykorzystanie biopaliw i technologii redukujących zużycie energii oznacza zmniejszenie zależności od ropy naftowej i daje amerykańskiej marynarce „przewagę bojową”.

REKLAMA

Obecnie amerykański Departament Obrony dziennie wykorzystuje 14 mln galonów ropy naftowej, w czym udział US Navy wynosi ok. 1/4.

Reuters zwraca uwagę, że podczas trwających od kilku lat testów biopaliw amerykańska marynarka płaciła za nie ogromne sumy, znacznie przekraczające ówczesne ceny tradycyjnych paliw.

Obecnie US Navy płaci za mieszanki paliw z wykorzystaniem biopaliw ok. 2,05 USD za galon. Ta cena zawiera kilkunastuprocentowe rabaty dzięki rządowemu wsparciu upraw.

Wykorzystanie biopaliw w amerykańskiej armii mocno wspiera federalny departament rolnictwa, argumentując to możliwościami zwiększania zatrudnienia w rolnictwie.

gramwzielone.pl