REKLAMA
 
REKLAMA

Ponad 150 wniosków o przyłączenie wytwórców biometanu

Ponad 150 wniosków o przyłączenie wytwórców biometanu
fot. YouTube/Fabryki w Polsce

Biometan może w niedalekiej przyszłości stać się najważniejszą część polskiego miksu OZE, jak twierdzą eksperci. Mógłby pokryć nawet ponad 50 proc. krajowego zapotrzebowania na gaz ziemny.

Produkcja biometanu według prognoz analityków ma rosnąć i docelowo sięgać nawet kilku miliardów metrów sześciennych rocznie. To będzie wyzwanie i dla producentów, i dla dystrybutorów paliwa.

Infrastruktura i sieci Polskiej Spółki Gazownictwa są przygotowane do sprawnej obsługi transportu biometanu i od pewnego czasu głośno o tym mówimy. Hasło „PSG – gotowi na biometan” w pełni pokazuje możliwości naszej spółki, największego dystrybutora gazu w Polsce – powiedział Jakub Kowalski, członek zarządu ds. operacyjnych Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG), w wypowiedzi cytowanej przez PAP.

REKLAMA

Coraz więcej wniosków o przyłączenie

Jak podaje PAP, obecnie do PSG wpłynęło około 150 wniosków o przyłączenie do sieci przesyłowej podmiotów chcących produkować biogaz i biometan. Na razie mają oni niewielki udział w rynku, ale zainteresowanie przyłączeniem biometanowni do sieci gazowej rośnie.

Eksperci podkreślają, że Polska ma ogromny potencjał wytwarzania biometanu, jednak obszar ten potrzebuje nowych regulacji prawnych i stabilnych źródeł finansowania.

W celu pełnego wykorzystania potencjału biometanu m.in. w zapewnieniu suwerenności energetycznej Polski konieczne jest stworzenie odpowiednich ram prawnych, które pozwolą nam zaproponować lepsze warunki dla tworzących się biometanowni – zaznaczył Jakub Kowalski.

REKLAMA

Rynek biometanu był przedmiotem dyskusji podczas 26. konferencji Gazterm organizowanej przez Polską Spółkę Gazownictwa. Jeden z paneli zatytułowano „Rola i znaczenie biometanu w zapewnieniu suwerenności energetycznej Polski”.

PSG opublikowała tzw. mapę chłonności, która ma pokazać wytwórcom biogazu, jakie lokalizacje najbardziej sprzyjają uzyskaniu przyłączenia do sieci przesyłowej.

Będą środki na finansowanie

Jak podaje PAP, wiceprezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Michalski zadeklarował, że wszystkie właściwie przygotowane projekty będą miały szansę na pozyskanie finansowania.

Jesteśmy otwarci i dysponujemy środkami, żeby wspomagać inwestycje związane z biometanem, a także przyłączać producentów do sieci – powiedział.

Wzrost rynku biometanu zależy właśnie od zmian przepisów, ale także od środków finansowych, które poprawią chłonność naszej sieci. Zwłaszcza w miejscach, gdzie istnieje największy potencjał produkcji substratów do wytwarzania biometanu – dodał Jakub Kowalski z PSG.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze
Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA