REKLAMA
 
REKLAMA

Hynfra założyła spółkę w Jordanii. W planach fabryka zielonego amoniaku

Hynfra założyła spółkę w Jordanii. W planach fabryka zielonego amoniaku
Hynfra

Polska Hynfra i jordańska Fidelity Group utworzyły spółkę Jordan Green Ammonia L.L.C. W specjalnej strefie ekonomicznej Aseza w Akabie (Jordania) ma powstać fabryka zielonego amoniaku.

Hynfra P.S.A. jest integratorem technologii, które umożliwiają przeprowadzenie transformacji energetycznej i pełną dekarbonizację. Projektuje i rozwija instalacje do produkcji i wykorzystania odnawialnego wodoru i amoniaku, zielonej energii oraz odnawialnych źródeł ciepła.

Fidelity Group zarządza inwestycjami w sektorze przemysłowym (w branżach naftowej i chemicznej), współpracuje z czołowymi producentami i dostawcami surowców energetycznych, ropopochodnych i petrochemikaliów w regionie MENA (Middle East-North Africa). Zbudowała m.in. kompleks chemiczny Hydrogen Fluoride Plant w Abu Dhabi. Jej oddziały znajdują się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Jordanii.

REKLAMA

Potrzebna dekarbonizacja rynku amoniaku

Jak mówi dr Wael Suleiman, założyciel Fidelity Group i prezes zarządu Jordan Green Amonia, jordański projekt ma szansę odegrać ogromną rolę w dekarbonizacji światowego rynku amoniaku. W ciągu kilkudziesięciu lat zostanie on całkowicie zastąpiony amoniakiem odnawialnym. Jednocześnie do 2050 roku popyt na produkcję amoniaku wzrośnie niemal czterokrotnie.

Projekt przewiduje budowę zakładu syntezy odnawialnego amoniaku, farmy fotowoltaicznej o mocy 530 MW, magazynu energii, elektrolizera i stacji odsalania wody morskiej. Roczna produkcja amoniaku osiągnie 100–200 tys. ton. Część zostanie sprzedana na lokalnym rynku, większość będzie eksportowana do krajów UE. Cały projekt ma być w pełni niezależny energetycznie i zeroemisyjny.

REKLAMA

Poza amoniakiem produkowane będą też zielona energia, zielone ciepło, wodór i tlen, a także para przemysłowa. Multigeneracja wzmocni zwrot z inwestycji w projekt. Fabryka ma ruszyć w ciągu pięciu lat.

– Cieszymy się z tej międzynarodowej współpracy. Obie strony wnoszą do nowej spółki swoje unikalne kompetencje. Fidelity ma wielkie doświadczenie w zakresie budowy zakładów chemicznych oraz wiedzę z zakresu inżynierii wodorowej. Hynfra to partner z ogromnym zapleczem kompetencyjnym, unikalną wiedzą i kontaktami w obszarze zielonego wodoru i amoniaku – mówi Marlena Krohn, dyrektorka generalna Hynfry, wiceprezeska Jordan Green Amonia.

Zakład będzie zlokalizowany w specjalnej strefie ekonomicznej Aseza, która jest atrakcyjnym miejscem do prowadzenia działalności gospodarczej, zwłaszcza w sektorach związanych z nawozami i paliwami morskimi. Lokalizacja zapewnia wiele korzyści, m.in. bardzo dobre warunki klimatyczne i bliskość portu w Akabie, co ułatwi logistykę transportu wytworzonych produktów.

– Jesteśmy pełni optymizmu w związku z możliwościami produkcji zielonego amoniaku w Jordanii. Dzięki bliskości portu Akaba transport naszych produktów będzie łatwy i efektywny, co pozwoli nam dotrzeć zarówno na lokalne rynki, jak eksportować do innych regionów, w tym do Europy. Jordania ma znakomite warunki słoneczne i mocno stawia na rozwój odnawialnych źródeł energii. Obecnie kraj kończy opracowanie swojej strategii wodorowej, co idealnie zbiega się z naszą inwestycją – mówi Tomoho Umeda, prezes Hynfry.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA