REKLAMA
 
REKLAMA

Energia z biomasy zasili fabryki producenta okien

Energia z biomasy zasili fabryki producenta okien
Fot. Velux

Fabrykę komponentów do okien dachowych Velux w Gnieźnie zasili energia cieplna z biomasy. Dzięki uruchomieniu instalacji biomasowej zakład rezygnuje ze zużycia gazu ziemnego.

W fabryce metalowych i plastikowych komponentów do okien dachowych Velux w Gnieźnie uruchomiono nowoczesną kotłownię biomasową. W całości pokrywa ona zapotrzebowanie wszystkich hal produkcyjnych i biurowca na ciepło z ekologicznego ogrzewania. Uruchomienie kotłowni wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju Grupy Velux i proces dekarbonizacji, których szczegóły firma przedstawiła w raporcie obejmującym lata 2022–2023.

Velux ma w Gnieźnie dwa swoje zakłady produkcyjne: fabrykę okien drewnianych oraz fabrykę metalowych i plastikowych komponentów do okien dachowych. Obecnie na ich terenie znajduje się 16 hal produkcyjnych i 4 hale magazynowe. Łączna ich powierzchnia wynosi ponad 74 tys. m2. Jak podaje Velux, firma jest jednym z największych pracodawców w regionie – na koniec 2023 r. zatrudniała 778 osób.

REKLAMA

Nawet trzy kotły

Nowa kotłownia biomasowa w fabryce komponentów do okien składa się z dwóch kotłów o mocach 720 kW i 220 kW. Mogą spalać pellet drzewny, zrębkę lub mieszankę trocin, wiórów i pyłów drzewnych. Kotły wyposażono w filtry mechaniczne oraz elektrofiltry, które pozwalają spełniać normy emisji spalin z dużym zapasem. Gdyby w przyszłości wzrosło zapotrzebowanie na energię cieplną, w kotłowni przewidziano miejsce na trzeci kocioł o mocy około 700 kW.

Robert Purol, dyrektor generalny fabryk Velux w Gnieźnie, wylicza, że dzięki inwestycji w kotłownię fabryka może zredukować emisję CO2 o około 290 ton rocznie. Wielkość ta zależeć będzie od temperatur zewnętrznych w sezonie grzewczym. Te bowiem warunkują zapotrzebowanie na energię cieplną do ogrzewania hal produkcyjnych, magazynu i biurowca. Oprócz korzyści środowiskowych firma liczy na realne oszczędności w wydatkach na produkcję ciepła w zakładzie.

Grupa Velux do 2030 r. zamierza niemal w 100 proc. wyeliminować emisje operacyjne (zakres 1 i 2) i o połowę zmniejszyć emisje z łańcucha wartości (zakres 3) w porównaniu z 2020 r. Uruchomienie kotłowni przybliża firmę do osiągnięcia tych założeń. Są one spójne ze strategią Grupy Velux w kwestii eliminacji źródeł ciepła opartych na paliwach kopalnych oraz procesem dekarbonizacji do 2030 r.

Ekologiczna produkcja okien

Velux podkreśla, że także jego drugi zakład w Gnieźnie – fabryka drewnianych okien dachowych – od zeszłego roku działa z wykorzystaniem ekologicznych źródeł ciepła. Zainstalowano tam wówczas drugi kocioł biomasowy mocy 980 kW. Wcześniej od 2010 r. w zakładzie pracował kocioł o mocy 3000 kW, lecz mógł on produkować energię cieplną tylko w sezonie grzewczym z uwagi na profil zapotrzebowania na ciepło w tej fabryce – w dużej części na cele technologiczne.

Nowa kotłownia biomasowa w fabryce metalowych i plastikowych komponentów do okien to element większej inwestycji. Oejmuje ona zarówno prace bezpośrednio związane z kotłownią, jak i zadania dotyczące infrastruktury towarzyszącej. Powstał więc nowy budynek, który mieści m.in. główne pomieszczenie kotłowni. Zainstalowano tam: kotły, zbiornik buforowy, elektrofiltry, zbiornik regulujący ciśnienie, stację uzdatniania wody, rozdzielacz oraz całą instalację wodną.

REKLAMA

W skład inwestycji wchodzą także pomieszczenie techniczne dla nowo zbudowanej sieci grzewczej, szafy sterownicze dla kotłów oraz pozostałej technologii, szafa elektryczna oraz szafa IT. Przewidziano także miejsce rozładunku paliwa z kratą zsypową i dwoma liniami do transportu paliwa.

Z kolei w magazynie służącym do składowania paliwa znajdują się dwie linie dostarczające paliwo ze strefy rozładunku oraz dwa pola z ramionami wygarniacza i systemem transporterów ślimakowych, które dostarczają paliwo do strefy kotłów. Jest tam także magistrala podziemna dostarczająca ciepło z nowej kotłowni biomasowej do pomieszczenia kotłowni gazowej, w której następuje wpięcie w instalację zaopatrującą w ciepło poszczególne hale.

Modernizacja starej kotłowni

Inwestycja objęła także modernizację instalacji w pomieszczeniu starej kotłowni gazowej. Zaadaptowano ją na węzeł cieplny i zaplanowano usunięcie stamtąd jednego z dwóch kotłów gazowych. Na wypadek poważnej awarii w nowej kotłowni biomasowej przewidziano pozostawienie drugiego kotła jako zabezpieczenia.

W ramach rozbudowy infrastruktury przewidziano plac manewrowy o powierzchni 950 m2. Będzie on częścią planowanego rozwiązania zawierającego zamknięty zbiornik wody do celów pożarowych. Przy zbiorniku przewidziano trzy stanowiska do czerpania wody przez wozy bojowe PSP. Budowa zbiornika planowana jest na 2025 r.

Zmodernizowano także przyległe strefy parkowania i wewnątrzzakładowe trasy dla pojazdów ciężarowych. Wokół wszystkich hal przewidziano ruch jednokierunkowy. Poprawiono także bezpieczeństwo ruchu ciężarówek na łukach przy wjeździe i wyjeździe z fabryki.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady