REKLAMA
 
REKLAMA

Veolia dekarbonizuje ciepłownię w Modlinie

Veolia dekarbonizuje ciepłownię w Modlinie
Veolia

Czystsze powietrze dla mieszkańców Modlina dzięki zmniejszeniu zużycia węgla i redukcji emisji CO2 to główny cel projektu dekarbonizacji systemu ciepłowniczego w mieście. Zrealizuje go Veolia term.

W Modlinie zainaugurowano nową inwestycję w ciepłownictwie – budowę instalacji wysokosprawnej kogeneracji gazowej, magazynu ciepła oraz kotła biomasowego. Przedsięwzięcie realizowane przez spółkę Veolia Północ, należącą do Grupy Veolia term, jest częścią projektu Jaspis i wpisuje się w strategię dekarbonizacji miejskich systemów ciepłowniczych.

Odejście od węgla na rzecz gazu i biomasy

Nowa infrastruktura ma na celu zmniejszenie zużycia węgla o niemal 85%, co ma przełożyć się na ograniczenie emisji i poprawę jakości powietrza w regionie. Do 2027 r. planowane jest zakończenie pierwszego etapu inwestycji – budowy kogeneracji gazowej o mocy 1,1 MWe + 1,2 MWt oraz magazynu ciepła o pojemności 200 m3.

REKLAMA

Drugi etap obejmuje budowę kotła biomasowego o mocy 2,5 MWt wraz z niezbędną infrastrukturą. Zakończenie pełnej modernizacji ciepłowni w Modlinie planowane jest na 2029 r.

Jak podkreślają przedstawiciele Veolii, kluczowym aspektem strategii transformacji jest dostosowywanie rozwiązań technologicznych do lokalnych warunków i potrzeb mieszkańców. Efektem ma być nowoczesny system ciepłowniczy, odpowiadający na potrzeby rozwijającego się miasta.

Grupa Veolia działa podobnie również w innych polskich miastach, zarówno dużych, jak Poznań czy Łódź, jak i mniejszych, takich jak Tarnowskie Góry, Września czy Zamość.

Współpraca z samorządem i lotniskiem

Podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego podpisano także dwa ważne dokumenty. Pierwszym z nich był list intencyjny z władzami Nowego Dworu Mazowieckiego w sprawie utworzenia parku historycznego przy ciepłowni. Przestrzeń ta ma obejmować strefy edukacyjne, wypoczynkowe oraz strefy zieleni.

Drugim dokumentem była umowa przyłączeniowa z Lotniskiem Modlin, która zakłada dostarczanie ciepła systemowego do nowych obiektów portu lotniczego. Współpraca z lotniskiem ma charakter długofalowy i zostanie wzmocniona w związku z modernizacją ciepłowni.

REKLAMA

Projekt w Modlinie wpisuje się w realizację programu GreenUp, prowadzonego przez Grupę Veolia w Polsce. Zakłada on całkowite odejście od węgla w ciepłowniach należących do Grupy oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej. Kluczowym elementem są inwestycje w technologie niskoemisyjne i odnawialne źródła energii, takie jak biomasa i gaz.

Od 2019 r. spółka Veolia term, działająca w 60 małych i średnich miastach w kraju, wdraża projekty modernizacji infrastruktury cieplnej. Tworzy nowoczesne, efektywne energetycznie oraz przyjazne dla środowiska instalacje.

Kolejne inwestycje we Wrześni, Chrzanowie, Tarnowskich Górach, Opaleniu i Szczytnie

Spółki Grupy sukcesywnie wymieniają kotły węglowe, które jak dotąd są podstawowym źródłem energii w zakładach ciepłowniczych. Przykładem zwiększania udziału OZE w miksie paliwowym jest projekt Malachit we Wrześni, który zaczęto rozwijać w maju 2023 r. W 2029 r. ciepłownia ma całkowicie przestać korzystać z węgla. Więcej na ten temat w artykule: We Wrześni dekarbonizują miejską ciepłownię.

Z kolei w Chrzanowie, w należącej do Veolii ciepłowni w ramach projektu o nazwie Agat zainaugurowano budowę kotła biomasowego i czterech gazowych silników kogeneracyjnych. Szerzej na temat tej inwestycji w artykule: Veolia dekarbonizuje ciepłownię. Stawia na hybrydę z kotłem biomasowym.

Jednym ze zrealizowanych już projektów dekarbonizacji ciepłownictwa jest instalacja kogeneracyjna w Tarnowskich Górach, która powstała na terenie ciepłowni należącej do Veolii Południe. Więcej na ten temat w artykule: Na Śląsku powstała ciepłownia zasilana biomasą i biogazem.

Z kolei w Zespole Szkół w Opaleniu w gminie Gniew Veolia zaprojektowała i wykonała instalację ciepłowniczą bazującą na odnawialnych źródłach energii. Zastąpiła ona dotychczasową kotłownię węglowo-pelletową.

W Szczytnie w jednej z miejskich wspólnot mieszkaniowych powstanie instalacja do podgrzewania ciepłej wody użytkowej przy użyciu pomp ciepła. Prąd do urządzeń wytworzy instalacja PV. Szerzej na ten temat w artykule: Pompy ciepła zasilane fotowoltaiką ogrzeją wodę w Szczytnie.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
 
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady
Patronaty medialne