REKLAMA
 
REKLAMA

Pompy ciepła zasilane fotowoltaiką ogrzeją wodę w Szczytnie

Pompy ciepła zasilane fotowoltaiką ogrzeją wodę w Szczytnie
Fot. Pixabay - LCEC

W jednej z miejskich wspólnot mieszkaniowych w Szczytnie powstanie instalacja do podgrzewania ciepłej wody użytkowej przy użyciu pomp ciepła. Prąd do urządzeń wytworzy instalacja fotowoltaiczna.

Projekt realizowany przez Veolię Szczytno, spółkę z Grupy Veolia term, jest jednym z pierwszych i zarazem referencyjnym projektem tego typu, który spółka zrealizuje w Polsce.

Inwestycja zostanie w 50 proc. pokryta z dofinansowania z programu Grant OZE. Można je przeznaczyć na zakup, montaż i budowę nowej instalacji OZE lub jej modernizację, w wyniku której zainstalowana moc wzrośnie o co najmniej 25 proc. Grant OZE może pokryć do 50 proc. kosztów przedsięwzięcia netto, czyli bez podatku VAT.

REKLAMA

Zamiast piecyków gazowych

W jednej ze wspólnot mieszkaniowych w Szczytnie ciepłą wodę mieszkańcy podgrzewali za pomocą indywidualnych piecyków gazowych zainstalowanych w mieszkaniach. Ponieważ z powodu dawno nieremontowanej instalacji zaobserwowano przypadki ulatniania się czadu, priorytetem stała się poprawa bezpieczeństwa. Wspólnota zdecydowała się na zmianę rozwiązania. Projekt zakłada wykorzystanie do podgrzewania ciepłej wody użytkowej pomp ciepła zasilanych z paneli fotowoltaicznych zainstalowanych na obiekcie.

Po latach korzystania z indywidualnych piecyków gazowych mieszkańcy zyskują nową i bezpieczną instalację OZE do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Veolia będzie odpowiadać za projekt kompleksowo: od koncepcji i pozyskania dofinansowania aż po wykonanie instalacji i dbałość o niezawodność pracy przez następne lata – mówi Daniel Domeracki, dyrektor ds. technicznych Veolii Północ.

Dodatkowe przychody

Realizacja tego przedsięwzięcia pozwoli także wspólnocie generować dodatkowe przychody ze sprzedaży niewykorzystanej energii elektrycznej wytworzonej przez instalację fotowoltaiczną w budynku. Środki mają być wykorzystane na inwestycje w częściach wspólnych.

REKLAMA

Na podstawie tego projektu Veolia opracowała także kalkulator, który – uwzględniając wielkość zużycia wody przez mieszkańców – pozwala wyliczyć, jaka moc pomp ciepła będzie konieczna dla efektywnej pracy systemu. To intuicyjne narzędzie może pomóc wspólnotom mieszkaniowym, które są zainteresowane przejściem na zieloną energię i ciepło, podjąć decyzję o modernizacji instalacji z wykorzystaniem dofinansowania m.in. z Grantu OZE. Przedstawiciele Grupy Veolia term liczą na zainteresowanie wspólnot takimi rozwiązaniami.

Nasza oferta jest odpowiedzią na te potrzeby rynku i wierzę, że wkrótce będziemy mogli pochwalić się kolejnymi podobnymi realizacjami. Traktujemy projekt w Szczytnie jako referencyjny, a wyniesione z niego doświadczenia będą podstawą do podejmowania podobnych działań na rzecz innych wspólnot mieszkaniowych w północnej Polsce i w kraju. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do kontaktu – podsumowuje Edyta Żabczyńska, dyrektor rozwoju, członek zarządu Veolii term, spółki stojącej na czele grupy kapitałowej, w skład której wchodzą m.in. Veolia Szczytno i Veolia Północ.

Dekarbonizacja ciepłownictwa

Działająca w 123 polskich miejscowościach Grupa Veolia buduje efektywne energetycznie i przyjazne środowisku instalacje. Projekty mają się przyczynić do dekarbonizacji systemów ciepłowniczych. Niedawno na terenie ciepłowni w Tarnowskich Górach uruchomiony został zespół kogeneracyjny o mocy 0,99 MWe zasilany gazem ziemnym i biogazem wyprodukowanym w lokalnej oczyszczalni ścieków.

Z kolei w Zespole Szkół w Opaleniu w gminie Gniew Veolia zaprojektowała i wykonała instalację ciepłowniczą bazującą na odnawialnych źródłach energii, która zastąpiła dotychczasową kotłownię węglowo-pelletową.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Tak jakby nie można było wody grzać tanimi i prostymi solarami

Bardzo ciekawy art., serio…wszystko fajnie i pięknie same ochy i ahy, a ja zapytam a jak te panele wyprodukują prąd na jesieni i zimą? Kto i z czego zapłaci rachunki za ogrzanie tej wody – wiem niczego jeszcze nie świadomi mieszkancy🙂

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA