REKLAMA
 
REKLAMA

Na Śląsku powstała ciepłownia zasilana biomasą i biogazem

Na Śląsku powstała ciepłownia zasilana biomasą i biogazem
fot. Veolia

Veolia uruchomiła nową inwestycję w Tarnowskich Górach. Instalacja kogeneracyjna pozwoli na wyprodukowanie ciepła z odnawialnych źródeł energii.

Na terenie ciepłowni w Tarnowskich Górach uruchomiony został zespół kogeneracyjny o mocy 0,99 MWe zasilany gazem ziemnym i biogazem wyprodukowanym w lokalnej oczyszczalni ścieków. Instalacja wykorzystuje dwa silniki gazowe, każdy o mocy 2 MWt, i kotłownię opalaną paliwem biomasowym leśnym o mocy 12 MWt.

Ekologiczne ciepło dla mieszkańców

Dzięki uruchomionej instalacji aż 10 tys. mieszkań i obiektów publicznych w Tarnowskich Górach zostanie zasilonych ekologicznym ciepłem. Zabezpieczy ona dostawy ciepła dla mieszkańców w ponad 50 proc., wykorzystując dostępną biomasę leśną i wysokosprawne jednostki kogeneracyjne.

REKLAMA

W Tarnowskich Górach powstała efektywna energetycznie, ekologiczna instalacja, która z jednej strony wykorzystuje lokalnie dostępne OZE, a z drugiej – dzięki kogeneracji – optymalizuje proces produkcji energii i ciepła. Zwiększanie efektywności systemów ciepłowniczych, przy jednoczesnej ich dekarbonizacji, to odpowiedź Veolii na obecne wyzwania klimatyczne ciepła – mówi Magdalena Bezulska, prezes zarządu spółki Veolia term.

Jak podkreśla Bezulska, firma realizuje swoje projekty wspólnie z partnerami z samorządów i lokalnymi przedsiębiorcami. – Rozwiązania szyte na miarę oraz szeroki wymiar współpracy przynoszą korzyści środowiskowe i ekonomiczne nie tylko bezpośrednio zaangażowanym w nią podmiotom, lecz przede wszystkim mieszkańcom, którym zapewniamy większe bezpieczeństwo dostaw czystszego ciepła – dodaje prezes zarządu Veolii term.

Oddanie do użytku instalacji w Tarnowskich Górach dodatkowo pozwoli na redukcję zużycia węgla o około 13 tys. ton rocznie i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 30 proc.

Dekarbonizacja ciepłownictwa

Działająca w 123 polskich miejscowościach Grupa Veolia prowadzi projekty dekarbonizacji systemów ciepłowniczych, budując efektywne energetycznie i przyjazne środowisku instalacje.

REKLAMA

Strategia Veolii w Polsce zakłada, że w każdym z miast, gdzie działamy, do 2030 roku wyeliminujemy spalanie węgla, a w 2050 roku osiągniemy neutralność klimatyczną. Projekt, jaki został zrealizowany w Tarnowskich Górach, jest pierwszym przykładem ekologicznego miasta realizowanego przez Veolię, który skupia się na rozwiązaniach związanych z produkcją energii i gospodarką wodną – powiedział Frédéric Faroche, prezes zarządu, dyrektor generalny Grupy Veolia w Polsce.

Veolia term od 2019 roku realizuje projekty obejmujące sukcesywną wymianę kotłów węglowych. Spółki należące do grupy dywersyfikują miks paliwowy, zwiększając udział gazu, biomasy i odnawialnych źródeł energii. Jednym z takich projektów jest instalacja kogeneracyjna w Tarnowskich Górach, zrealizowana na terenie ciepłowni należącej do Veolii Południe.

Projekt kogeneracyjny oznacza wydajną i ekologiczną produkcję energii cieplnej i elektrycznej. Zakończenie projektu Szafir pozwoliło nam w Tarnowskich Górach wyeliminować ponad 50 proc. zużycia węgla, który zastępujemy gazem, biogazem i lokalnie dostępną biomasą leśną – podkreślił Wojciech Noga, prezes zarządu Veoli Południe. – Oddanie instalacji przyczyni się do zapewniania stabilności i bezpieczeństwa energetycznego mieszkańców miasta, a także będzie mieć pozytywny wpływ na cenę, co możliwe będzie dzięki dywersyfikacji dostaw paliw i częściowe uniezależnienie się od zewnętrznych uwarunkowań biznesowych – zapewnił.

Projekt w Tarnowskich Górach otrzymał wsparcie ze środków funduszy ochrony środowiska – system kogeneracji w 49,3 proc. finansowany był z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, a kotłownia opalana paliwem biomasowym – w 45,8 proc. z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Oszczędzi 13 tys. ton węgla rocznie, a ile ton biomasy leśnej spali rocznie?

Biomasa jako główne źródło ciepła nie powinna być raczej stosowana ale jako źródło szczytowe jak najbardziej.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA