REKLAMA
 
REKLAMA

Mniej CO2, więcej energii – Orlen i KGS inwestują w biometan

Mniej CO2, więcej energii – Orlen i KGS inwestują w biometan
Fot. Orlen

Orlen i Krajowa Grupa Spożywcza łączą siły na rzecz rozwoju biometanu. Nowa inicjatywa ma wspierać transformację energetyczną i zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Państwowy koncern paliwowo-energetyczny Orlen oraz Krajowa Grupa Spożywcza (KGS), największy państwowy producent żywności, podpisały porozumienie dotyczące rozwoju technologii produkcji biometanu. Celem współpracy jest m.in. budowa instalacji do produkcji tego niskoemisyjnego paliwa, co ma przyczynić się do redukcji emisji CO2, wzmocnienia niezależności energetycznej kraju oraz stabilizacji systemu energetycznego.

Porozumienie zakłada efektywne wykorzystanie dostępnych zasobów obu firm, w tym odpadów rolniczych i poprodukcyjnych. Planowane jest także zabezpieczenie gruntów pod nawożenie pofermentem – produktem ubocznym wytwarzanym w biogazowniach.

REKLAMA

Orlen i KGS poszukają lokalizacji pod biometanownie

Pierwszym krokiem będzie wskazanie lokalizacji, które mogą być odpowiednie do budowy instalacji biometanowych. Analizie zostaną poddane przede wszystkim grunty należące do KGS, jednak nie wyklucza się także innych lokalizacji. Orlen i KGS mają wspólnie działać na rzecz uruchomienia produkcji oraz dystrybucji biometanu, pozyskując wymagane zgody administracyjne i certyfikaty potwierdzające pochodzenie paliwa.

Biometan jest niskoemisyjną alternatywą dla gazu ziemnego, która ma istotne znaczenie w kontekście transformacji energetycznej, zwłaszcza w obszarze dekarbonizacji transportu. Według przedstawiciela Orlen, nowa inwestycja wpisuje się w koncepcję gospodarki cyrkularnej, która zakłada przekształcanie odpadów w energię.

KGS podkreśla, że współpraca z Orlenem pomoże wesprzeć zieloną transformację całego sektora rolno-spożywczego i ograniczyć ślad węglowy oraz ma przynieść korzyści lokalnym społecznościom poprzez tworzenie nowych miejsc pracy.

REKLAMA

Orlen buduje biometanownię z modułem bioLNG

Grupa Orlen rozwija segment paliw alternatywnych, inwestując w biopaliwa, w tym HVO, bioetanol i biometan. Do 2035 r. planowane jest wykorzystanie do 0,24 mld m3 biometanu rocznie w ramach Narodowego Celu Wskaźnikowego. Cel ten ma zostać osiągnięty poprzez budowę własnych instalacji, inwestycje joint venture oraz zakup biometanu w ramach kontraktów typu off take.

Aktualnie Orlen , poprzez spółkę PGNiG BioEvolution, realizuje budowę pierwszej w Polsce biometanowni z modułem bioLNG w Głąbowie w woj. warmińsko-mazurskim. Instalacja ta ma produkować rocznie ponad 7 mln m3 biometanu, który zostanie wykorzystany jako paliwo dla ciężarówek. Firma dysponuje również trzema działającymi biogazowniami w Konopnicy, Buczku i Wojnach-Wawrzyńcach.

Potencjał Krajowej Grupy Spożywczej

Krajowa Grupa Spożywcza – jak podaje firma – jest największym w Polsce i ósmym co do wielkości producentem cukru w Europie. Podstawowy przedmiot działalności KSC stanowi produkcja i sprzedaż cukru, handel wyrobami powstałymi w trakcie jego wytwarzania oraz przetwórstwo owocowo-warzywne.

KGS posiada rozbudowaną bazę surowcową oraz znaczące zasoby gruntów rolnych w różnych regionach Polski, co umożliwia efektywne zagospodarowanie pofermentu.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
 
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady
Patronaty medialne