Produkcja brykietu kwitnie na Podlasiu

Na Podlasiu produkcja brykietu staje się coraz popularniejszym sposobem na biznes, a za jego wytwarzanie zabierają się nawet władze Narwiańskiego Parku Narodowego. Dlaczego? {więcej}

Oprócz korzyści w postaci ograniczenia emisji CO2 – zastąpienia węgla ekologicznym paliwem, jakim jest biomasa, produkcja brykietu oznacza także korzyści materialne.

Jeden z podlaskich producentów mówi TVP Białystok –Jest tańszy w porównaniu z węglem, bo tona brykietu kosztuje czterysta sześćdziesiąt złotych, a tona węgla sześćset. W dodatku, popiół z brykietu można wykorzystać jako nawóz.

REKLAMA
REKLAMA

W efekcie, coraz więcej osób zaczyna wykorzystywać do ogrzewania swoich domów właśnie brykiet, a jego produkcja staje się coraz bardziej opłacalnym biznesem. Jak informuje Telewizja Białystok, na Podlasiu jest już kilka firm zajmujących się jego produkcją, a powstają już kolejne.

Surowiec do produkcji brykietu dostarcza Narwiański Park Narodowy, pozyskując go z 500 hektarów łąk. Takie działanie nie tylko nie szkodzi przyrodzie, ale dzięki niemu do Parku powracają gatunki ptaków, które wyniosły się z niego, gdy bagienne tereny zaczęły zarastać trzciną.

– Naszym zadaniem jest przywrócenie tego użytkowania, zwiększenie tych otwartych przestrzeni i ostatnio tak się szczęśliwie składa, że zainteresowanie pozyskiwaniem biomasy pojawiło się – mówi TVP Białystok Ryszard Modzelewski, dyrektor Narwiańskiego Parku Narodowego, który chce wykorzystywać zebraną w Parku biomasę także do produkcji biogazu.


Red. Gramwzielone.pl