Unijne dofinansowanie na kogenerację w Wilnie

Unijne dofinansowanie na kogenerację w Wilnie
Fot. Komisja Europejska

W stolicy Litwy powstanie duża elektrociepłownia na biomasę i odpady komunalne. Jej budowa zostanie sfinansowana z udziałem dwóch unijnych programów. Komisja Europejska zastrzega jednak, że wykorzystanie odpadów do produkcji energii powinno być realizowane w ograniczonym zakresie.

Elektrociepłownia, która powstanie w Wilnie, będzie się składać z części przetwarzającej biomasę, a także części produkującej energię z odpadów w procesie waste-to-energy.

Na instalację biomasową Unia Europejska przyznała 90,8 mln euro, a dotacja na instalację waste-to-energy wyniosła 48,5 mln euro. W obu przypadkach dofinansowanie pochodzi z Funduszu Spójności.

REKLAMA

Dodatkowo projekt instalacji kogeneracyjnej zostanie wsparty unijnymi kredytami na 190 mln euro w ramach tzw. Planu Junckera.

Budowa elektrociepłowni w Wilnie powinna zakończyć się w przyszłym roku. Jej uruchomienie ma się przyczynić m.in. do ograniczenia o 10 proc. emisji CO2 powstających na Litwie w sektorze składowania odpadów.

REKLAMA

Jak zaznacza Komisja Europejska, w ramach unijnej strategii, jeśli odpady nie mogą podlegać recyklingowi, wówczas najlepszym rozwiązaniem, pozwalającym na uniknięcie składowania, jest ich wykorzystanie w procesie produkcji energii.

Inwestycje w instalacje przetwarzające odpady powinny jednak być realizowane tylko w ograniczonym zakresie i tylko w uzasadnionych przypadkach, kiedy nie ma ryzyka nadpodaży i gdy zachowana jest hierarchia wykorzystania odpadów – czytamy w komentarzu KE.

Przed kilkoma tygodniami rząd w Wilnie zdecydował, że do roku 2030 udział odnawialnych źródeł energii w litewskim miksie wytwarzania wzrośnie do 45 proc., a w roku 2050 już do 80 proc.

Więcej o założeniach nowej polityki energetycznej Litwy w artykule: Nowa strategia energetyczna Litwy. Ambitny cel OZE.

red. gramwzielone.pl