ME opracowało nowy mechanizm wsparcia kogeneracji

ME opracowało nowy mechanizm wsparcia kogeneracji
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Jak wynika z informacji opublikowanych przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, jeszcze w tym kwartale przewiduje się przyjęcie przez rząd opracowanego przez Ministerstwo Energii projektu ustawy zawierającej nowe mechanizmy wsparcia producentów energii w instalacjach kogeneracyjnych. 

Opracowanie nowego systemu wsparcia dla kogeneracji wynika z potrzeby zastąpienia nim systemu certyfikatów kogeneracyjnych, który przestanie obowiązywać z końcem tego roku. – Brak określenia mechanizmu wsparcia dla przedmiotowych instalacji generuje niepewność po stronie operatorów istniejących jednostek kogeneracji co do możliwości ich funkcjonowania po 2018 r., a także nie generuje bodźców inwestycyjnych dla budowy nowych źródeł wytwórczych – zaznacza Ministerstwo Energii.

Projekt ustawy o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji ma objąć nowym mechanizmem wsparcia trzy wyodrębnione grupy instalacji kogeneracyjnych – nowe, istniejące, a także instalacje o mocy do 1 MW.

REKLAMA

Dla grupy nowych instalacji przewiduje się wprowadzenie mechanizmu opierającego się na aukcjach, w których inwestorzy będą nagradzani gwarancją sprzedaży energii po cenie, którą zaoferowali (tzw. model pay-as-bid).

Z kolei opracowany przez ME mechanizm dla istniejących instalacji kogeneracyjnych zakłada „dopuszczenie do wsparcia wszystkich istniejących instalacji, gdzie jego wysokość odpowiadała będzie luce finansowej pomiędzy kosztami wytwarzania energii elektrycznej w jednostkach kogeneracji, a rynkową ceną energii”.

W tym przypadku wsparcie ma być oferowane w postaci premii, która będzie określana corocznie w formie stosownego rozporządzenia. Aby zapewnić, że wysokość premii jest optymalnie dostosowana do pokrycia luki finansowej pomiędzy kosztami wytwarzania energii elektrycznej w jednostkach wysokosprawnej kogeneracji a ceną rynkową energii, Ministerstwo Energii ma ustalać wysokość premii w w oparciu o rzeczywiste dane rynkowe.

REKLAMA

Jak przekonuje resort energii, coroczne ustalanie wysokości premii ma umożliwić właściwe dostosowywanie jej do zmieniających się warunków rynkowych. Jednocześnie dopuszcza się możliwość określania wysokości premii na poziomie 0 zł/MWh, co oznaczałoby, że w danym roku warunki rynkowe umożliwiają instalacjom wysokosprawnej kogeneracji funkcjonowanie bez konieczności dodatkowego wsparcia.

– Powyższe rozwiązanie, w odróżnieniu od zaproponowanego modelu aukcyjnego dla nowych instalacji, lepiej odpowiada potrzebom istniejących instalacji, które dla utrzymania produkcji energii elektrycznej na dotychczasowym poziomie wymagają stosownego wsparcia – wyeliminowane zostaje ryzyko, że istniejąca jednostka nie wygra aukcji, a tym samym nie będzie mogła utrzymać dotychczasowej produkcji – informuje ME.

Wprowadzenie odrębnego mechanizmu przewiduje się dla instalacji kogeneracyjnych o mocy do 1 MW. W tym przypadku proponuje się wprowadzenie stałej premii doliczanej do ceny energii elektrycznej (tzw. feed-in premium, FiP). – Powyższe działanie umożliwi rozwój najmniejszych instalacji poprzez zapewnienie wystarczających środków finansowych na ich funkcjonowanie, przy jednoczesnej eliminacji barier administracyjnych związanych z partycypacją w systemie wsparcia – zapewniają autorzy nowego mechanizmu wsparcia dla kogeneracji.

Ministerstwo Energii ocenia, że wdrożenie FiP dla instalacji o mocy do 1 MW zapewni rozwój wysokosprawnej kogeneracji szczególnie z sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, a także w sektorze komunalnym – pozwoli na wykorzystanie CHP na obszarach niewielkich aglomeracji lub osiedli, a także na potrzeby budynków użyteczności publicznej.

Mimo, że Rada Ministrów ma przyjąć projekt ustawy o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji jeszcze w tym miesiącu, nadal nie został on opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.