Drax: obniżyć koszt energii z biomasy do 50 GBP/MWh

Drax: obniżyć koszt energii z biomasy do 50 GBP/MWh
Fot. Drax Biomass

Drax, operator największej elektrowni w Wielkiej Brytanii, zmodernizował w niej ostatnio kolejny blok w celu spalania biomasy, szykując się w ten sposób na zapowiedziane przez Londyn na 2025 r. zakończenie produkcji energii z węgla. Szef Drax podzielił się wczoraj informacjami na temat kosztów wytwarzania energii z biomasy.

Rok temu operator położonej w North Yorkshire elektrowni Drax złożył wnioski o zgodę na konwersję ostatnich dwóch bloków, które nadal są opalane węglem na jednostki mające spalać gaz w technologii CCGT.

Jednocześnie odpowiadający za produkcję ok. 7 proc. energii elektrycznej na Wyspach koncern energetyczny Drax aplikował o zgodę na uruchomienie przy swojej największej elektrowni bateryjnego magazynu energii o mocy aż 200 MW.

REKLAMA

Największa brytyjska elektrownia będzie bazować jednak głównie na spalaniu biomasy.

Kilka tygodni temu Drax uruchomił w niej czwarty blok biomasowy. Jak informuje brytyjski koncern, koszt konwersji tego  bloku wyniósł około 30 mln funtów i był istotnie niższy od CAPEX-u odnotowanego przy wcześniejszych trzech blokach zmodernizowanych w celu spalania biomasy w latach 2013, 2014 i 2017.

Drax miał zainwestować około 700 mln funtów w konwersję pierwszych trzech bloków i przebudowę infrastruktury w celu spalania biomasy. Każdy z tych bloków spala co roku około 2,3 mln ton biomasy importowanej m.in. z USA.

REKLAMA

Inwestycja w nowy blok biomasowy została zresztą wsparta przez brytyjski rząd przyznaniem firmie Drax 10,3 mln certyfikatów pochodzenia energii odnawialnej, które będą stanowić dodatkowe źródło przychodów, obok sprzedaży energii.

Teraz CEO operatora elektrowni Drax, Will Gardiner, zdradził podczas konferencji Bloomberg New Energy Summit, poinformował, że jego firma chce zejść z kosztem wytwarzania energii biomasowej z 75 funtów/MWh – a więc poziomu zbliżonego choćby do cen osiąganych w ostatnio przeprowadzonych na Wyspach aukcjach dla morskiej energetyki wiatrowej – do 50 funtów do roku 2027.

Londyn zapowiedział wycofanie się z produkcji energii z węgla do roku 2025, a w ciągu ostatnich 5 lat Brytyjczycy ograniczyli już potencjał swoich elektrowni węglowych o 84 proc.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.