Warszawska ASP dostanie 7 mln zł na termomodernizację

Warszawska ASP dostanie 7 mln zł na termomodernizację
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Budynek Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przejdzie termomodernizację, której koszt został oszacowany na 9 mln zł. W dużej części koszt inwestycji zostanie pokryty przez unijną dotację, którą przydzielił Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansuje projekt „Termomodernizacja budynku Akademii Sztuk Pięknych przy ul. Myśliwieckiej 8 w Warszawie” w ramach programu priorytetowego nr 3.4.1 Budownictwo Energooszczędne Część 1) Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie.

Przedsięwzięcie zostanie dofinansowane przez NFOŚiGW w formie dotacji w kwocie ponad 7 mln zł, co stanowi aż 95 proc. kosztów kwalifikowanych.

REKLAMA

Pozostałe koszty – w tym koszty niekwalifikowalne, wkład własny oraz podatek VAT – pokryje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na podstawie odrębnego porozumienia.

Inwestycja będzie polegać na termomodernizacji zabytkowego kompleksu budynków Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przy ul. Myśliwieckiej 8, w których mieszczą się siedziby wydziałów Architektury Wnętrz i Wzornictwa.

REKLAMA

Zakres prac to m.in. wymiana okien i drzwi na energooszczędne, osuszenie, izolacja przeciwwodna i docieplenie w piwnicy ścian i podłóg, modernizacja instalacji c.w.u. i c.o., wymiana węzła cieplnego, wymiana źródeł światła na LED, montaż instalacji fotowoltaicznej oraz instalacja systemu zarządzania energią BMS i liczników energii.

NFOŚiGW podkreśla, że dzięki inwestycji zatrzymana zostanie postępująca degradacja zabytkowej architektury z okresu dwudziestolecia międzywojennego – w szczególności w zachodniej części budynku usytuowanej na skarpie.

Termin podpisania umowy na wykonanie robót budowlanych planowany jest na połowę tego roku, a zakończenie całego przedsięwzięcia ma nastąpić w połowie 2023 r.

W kolejnym etapie, dofinansowanym prawdopodobnie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, planowany jest m.in. remont elewacji oraz odwodnienie dachów, izolacja ścian wewnętrznych oraz wymiana tynków na sufitach i ścianach piwnic, a także roboty instalacyjne i kanalizacyjne. Zwieńczeniem inwestycji w ostatnim etapie będzie montaż wind i dostosowanie obiektu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.