Dotacje z Ciepłego Mieszkania także na pompy ciepła

Dotacje z Ciepłego Mieszkania także na pompy ciepła
Nenad Stojkovic, flickr cc

Za dwa miesiące ogłosimy nowy program Ciepłe Mieszkanie zadeklarował Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, podczas X Kongresu Port PC w Krakowie. Beneficjenci programu właściciele lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych będą mogli otrzymać dofinansowanie m.in. na pompy ciepła typu powietrze-powietrze oraz woda-powietrze.

Nowy program Ciepłe Mieszkanie, który według zapewnień wiceprezesa NFOŚiGW Pawła Mirowskiego ma ruszyć za dwa miesiące, będzie skierowany do mieszkańców budynków zarządzanych przez spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.

Luka wypełniona

REKLAMA

Ciepłe Mieszkanie ma wypełnić lukę wśród oferowanych do tej pory przez NFOŚiGW programów pomocowych służących poprawie jakości powietrza oraz zmniejszeniu kosztów ogrzewania, wśród których wcześniej nie było oferty dla właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Czyste Powietrze, Moje Ciepło czy Mój Prąd są bowiem przeznaczone dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych.

Głównym zadaniem programu Ciepłe Mieszkanie będzie wspieranie likwidacji indywidualnych, nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe, które mają zostać zastąpione przez kotły gazowe kondensacyjne, kotły na pellet drzewny, ogrzewanie elektryczne lub podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła (np. sieci ciepłowniczej). Dodatkowo wspierane ma być również wykonanie instalacji centralnego ogrzewania (c.o.) i ciepłej wody użytkowej (c.w.u.), wymiana okien i drzwi, wentylacja mechaniczna oraz wykonanie dokumentacji projektowej.

Wymiana i drobna termomodernizacja

REKLAMA

Paweł Mirowski poinformował, że finansowanie będzie dotyczyć również pomp ciepła. – Będziemy mieć określone maksymalne dofinansowanie z podziałem na maksymalny udział dotacji w kosztach kwalifikowanych, który obecnie wynosi – w zależności od dochodów wnioskodawcy – 30, 60 lub 90 proc. kosztów kwalifikowanych finansowanych w ramach programu – mówił urzędnik NFOŚiGW.

Na razie dofinansowany będzie zakup pomp ciepła typu powietrze-powietrze oraz woda-powietrze, ale kiedy do programu dopuścimy wspólnoty mieszkaniowe, bo takie są plany, będziemy rozmawiać o dodatkowych elementach podlegających finansowaniu – zapewniał Mirowski.

Urzędnik poinformował też, że nie będzie dedykowanych kwot na zakup konkretnych urządzeń, zostanie natomiast ustalony maksymalny poziom dofinansowania dla poszczególnych części programu. Odpowiednio będzie to 30, 60 lub 90 proc. kosztów kwalifikowalnych finansowanych w ramach programu, co przełoży się na 15–37,5 tys. zł na jeden lokal.

Co istotne, inwestycja będzie mogła polegać nie tylko na wymianie źródła ciepła, ale także na drobnej termomodernizacji – wymianie okien i drzwi, zapewnieniu odpowiedniej wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – poinformował wiceprezes NFOŚiGW.

Katarzyna Bielińska

Katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.