Ogólnopolska baza źródeł ogrzewania gotowa. Co dalej?

Ogólnopolska baza źródeł ogrzewania gotowa. Co dalej?
Dorota Cabańska, GUNB

Do końca ubiegłego miesiąca właściciele i zarządcy budynków mieli obowiązek zgłosić informacje o stosowanych w nich źródłach ogrzewania do utworzonej w tym celu ogólnopolskiej bazy: Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), prowadzonej przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. O tym, jaki obraz wykorzystania poszczególnych źródeł ciepła w polskich domach wyłania się ze złożonych deklaracji i do czego będą wykorzystane te informacje, rozmawiamy z głównym inspektorem nadzoru budowlanego Dorotą Cabańską

Gramwzielone.pl: Do 1 lipca złożono 6,5 mln deklaracji do bazy CEEB. Czy liczba zgłoszeń może jeszcze wzrosnąć?

Dorota Cabańska: Wyniki zgromadzone w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków nie są jeszcze ostateczne. Urzędnicy w gminach na wprowadzenie deklaracji papierowych do CEEB mają do 6 miesięcy od ich złożenia. Tym kanałem deklaracje będą wpływać do końca 2022 roku. Deklaracji papierowych, które składali właściciele i zarządcy budynków bezpośrednio do urzędów gmin, nie widać zatem jeszcze w bazie. To oznacza, że liczba deklaracji na pewno będzie jeszcze rosła.

REKLAMA

Jaki obraz wykorzystania poszczególnych źródeł ciepła w Polsce wyłania się ze złożonych deklaracji? Które źródła ciepła są najbardziej popularne?

– 30 czerwca na koniec dnia mieliśmy w systemie CEEB złożonych dokładnie 6 477 322 deklaracji o źródłach ciepła w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Wynika z nich, że najwięcej źródeł ciepła w naszych budynkach to kotły na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy) – 3 242 237. Kotłów gazowych mamy w systemie zgłoszonych 2 338 763. Kolejną pozycją – z wynikiem 1 026 489 – jest ogrzewanie elektryczne, bojler elektryczny. Równie często korzystamy z takich źródeł jak: kominek, koza, ogrzewacz powietrza na paliwo stałe (drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy, węgiel) – mamy 1 024 897 takich deklaracji.

Do CEEB zgłoszono również 505 394 kuchni węglowych, piecokuchni itp. Piecy kaflowych na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy) mamy 419 297. Miejska i lokalna sieć ciepłownicza w CEEB to 288 114 zgłoszonych źródeł ciepła.

Najrzadziej korzystamy z kotłów olejowych, których w CEEB jest 94 370. Kolektory słoneczne do ciepłej wody użytkowej lub z funkcją wspomagania ogrzewania dały wynik 308 341 źródeł. Popularne ostatnio pompy ciepła to w systemie 209 666 zgłoszonych źródeł.

Czy osoby, które nie złożyły w terminie deklaracji, mogą jeszcze to zrobić? Czy dzięki temu unikną kary?

– Jeśli ktoś wskutek roztargnienia nie złożył deklaracji, może w dalszym ciągu ją złożyć w systemie na stronie ceeb.gov.pl albo przekazać ją do swojego urzędu gminy tak jak dotychczas. Brak wypełnienia tego obowiązku ustawowego nie spowoduje automatycznego nałożenia kary na tych, którzy o tym zapomnieli. Należy jednak się pospieszyć.

Skąd wziął się pomysł na tworzenie bazy CEEB? Na jakie potrzeby odpowiada ta inicjatywa?  

– CEEB to jeden z elementów tzw. Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE), który powstał w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego. W ewidencji tej zawarte są kompleksowe informacje o źródłach ogrzewania budynków. Obowiązek złożenia deklaracji do CEEB wynika z ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków.

REKLAMA

Inicjatywa powstania jednej, wiarygodnej bazy informacji o źródłach ciepła w perspektywie całego kraju jest przede wszystkim odpowiedzią na potrzeby gmin w zakresie aktualnej i przyszłej lokalnej polityki niskoemisyjnej.

W jaki konkretnie sposób wiedza zebrana w ramach CEEB mają pomóc w skuteczniejszej walce ze smogiem?

– Dzięki internetowej bazie danych polskie gminy mają teraz rzetelne informacje o tym, czym są ogrzewane domy na ich terenie, dlatego ich działania będą ukierunkowane i dzięki pozyskanej wiedzy – skuteczne.

Powstanie CEEB to element systemu poprawy jakości powietrza w Polsce. Gminy, w których – jak wykazuje teraz CEEB – dominują zanieczyszczające powietrze źródła ciepła, tzw. kopciuchy, będą mogły teraz efektywniej zarządzać swoją lokalną polityką niskoemisyjną i pozyskiwać środki finansowe, dotacje na ten cel, na podstawie wiarygodnych informacji.

Ponadto niedługo mieszkańcy przez aplikację zamówią przeglądy kominiarskie i inwentaryzację budynku. Właściciele szybko sprawdzą możliwości dofinansowania termomodernizacji swoich nieruchomości. Wszystkie udogodnienia dla obywateli i  przedsiębiorców zostaną uruchomione w przyszłym roku.

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego opracował ranking gmin, w których poziom wypełnienia deklaracji jest najwyższy. Które gminy znalazły się na czele zestawienia?

– Ranking gmin powstał na podstawie liczby punktów adresowych przypisanych do obszaru danej gminy. O pozycji gminy w rankingu decyduje liczba punktów adresowych, dla których została złożona co najmniej jedna deklaracja w CEEB.

Gminami z największą liczbą złożonych deklaracji (globalnie) w stosunku do liczby punktów adresowych okazały się: Siennica Różana i Terespol (obydwie gminy z woj. lubelskiego) oraz Zawidów na Dolnym Śląsku. W ich przypadku poziom wypełnienia bazy CEEB to 100 proc.

Katarzyna Bielińska

katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.