Vaillant dostanie 120 mln euro na rozwój pomp ciepła

Vaillant dostanie 120 mln euro na rozwój pomp ciepła
Vaillant Group

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) udzieli 120 mln euro pożyczki Vaillant Group. Pieniądze mają pomóc producentowi urządzeń grzewczych w zintensyfikowaniu produkcji i sprzedaży pomp ciepła, poprawić jego efektywność energetyczną i wesprzeć bieżące inwestycje firmy w badania i innowacje związane z nowoczesnymi technologiami grzewczymi. 

Projekt będzie realizowany przede wszystkim w centrali grupy w Remscheid w Niemczech, ale obejmie również inwestycje w innych krajach UE, takich jak Francja, Hiszpania i Słowacja.

Vaillant postawił na pompy ciepła

REKLAMA

Grupa Vaillant powstała w 1874 roku i od tego czasu jest światowym liderem na rynku urządzeń grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Międzynarodowy koncern szybko przekształcił się w wiodącego dostawcę pomp ciepła. W każdym z ostatnich dwóch lat obrotowych Vaillant zwiększył sprzedaż pomp ciepła o ponad 50 proc.

Firma już zwiększyła swoje inwestycje w nowe technologie do 300 mln euro w 2021 roku i planuje je dalej zwiększać w nadchodzących latach. Pożyczka w wysokości 120 mln euro wesprze transformację koncernu w kierunku przyjaznych dla klimatu nowych rozwiązań grzewczych. 

– Obraliśmy kurs, aby stać się wiodącym dostawcą przyjaznych dla środowiska pomp ciepła – mówi Stefan Borchers, dyrektor finansowy Vaillant Group. – Dzięki pożyczce EBI, która jest powiązana z surowymi kryteriami środowiskowymi, mamy jeszcze większe możliwości finansowe, aby przyspieszyć naszą transformację zgodnie z naszą ekologiczną strategią finansowania.

REKLAMA

Niemcy zwiększają produkcję pomp ciepła

Wsparcie EBI dla producentów pomp ciepła wpisuje się w strategię Unii Europejskiej zakładajacą dekarbonizację ciepłownictwa.

Cele w tym zakresie wdrażają kolejne unijne kraje. Przykładem mogą być Niemcy. Kilka miesięcy temu niemiecki rząd ogłosił nowe cele, które zakładają, że od 2024 roku w nowych i modernizowanych budynkach nie będą już stosowane kotły gazowe. Główną technologią wykorzystywaną do ogrzewania budynków mają być pompy ciepła.

W Niemczech łączna sprzedaż pomp ciepła w pierwszej połowie 2022 roku była już o 25 proc. wyższa niż w tym samym okresie 2021 roku.

Jesteśmy dumni, że możemy wspierać transformację europejskiego przemysłu systemów grzewczych poprzez finansowanie Vaillant Group. Takie projekty pomogą zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych w sektorze budowlanym, który jest obecnie odpowiedzialny za jedną piątą całkowitej emisji – mówi Ambroise Fayolle, wiceprzewodniczący EBI.

Katarzyna Bielińska

katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.