Daikin trzykrotnie zwiększa produkcję pomp ciepła w Niemczech

Daikin trzykrotnie zwiększa produkcję pomp ciepła w Niemczech
Daikin

Daikin Europe N.V. rozbuduje niemiecką bazę produkcyjną pomp ciepła. Rozbudowa fabryki jest częścią strategicznego planu firmy na rok 2025, którego celem jest zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na pompy ciepła na kontynencie europejskim poprzez inwestycje w lokalne moce produkcyjne. Wcześniej japoński koncern ogłosił budowę innej fabryki pomp ciepła, która powstanie w Polsce.

Daikin Europe N.V., spółka zależna japońskiego producenta urządzeń grzewczych i klimatyzatorów Daikin Industries Ltd., w ciągu ostatnich lat stale zwiększa produkcję pomp ciepła. 

Firma nabyła teraz działkę o powierzchni 22 tys. m2 z zapleczem produkcyjnym i biurowym w Güglingen w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia. Integracja nowych obiektów z istniejącym zakładem wytwórczym pozwoli niemieckiej fabryce Daikina do 2025 roku wyprodukować ponad trzy razy więcej pomp ciepła.

REKLAMA

Rozbudowa naszego zakładu umożliwi nam zapewnienie stabilnych dostaw na szybko rozwijający się rynek – wyjaśnia Filip De Graeve, dyrektor zarządzający Daikin Manufacturing Germany GmbH i Daikin Air Conditioning Germany GmbH.

Strategia bliskości

Poprzez inwestycje w Niemczech koncern zamierza realizować swoją strategię, która polega na uruchamianiu produkcji blisko rynków, które Daikin obsługuje. Sprzedawane na rynku europejskim wodne pompy ciepła do zastosowań mieszkaniowych są w całości projektowane i produkowane w Europie. 

Jak podkreśla Hiromitsu Iwasaki, wiceprezes Daikin Europe N.V., Daikin jest jedynym producentem na świecie, który projektuje i produkuje urządzenia grzewcze, chłodzące i chłodnicze, jak również sprężarki i czynniki chłodnicze stosowane w tych technologiach

– W naszej prawie 100-letniej historii wypracowaliśmy wysoki poziom wiedzy technologicznej w zakresie technologii pomp ciepła. Dzięki inwestycji w fabrykę w Niemczech uruchomimy dodatkowe moce produkcyjne, aby zapewnić terminowe dostawy większej liczby naszych pomp ciepła na rynek europejski – dodaje Iwasaki.

Daikin w Polsce

– Oczywiste jest, że pompy ciepła odgrywają ważną rolę w dekarbonizacji naszych domów i firm – mówi Martin Dieryckx, dyrektor generalny Daikin Europe N.V. Environmental Research Center. – Jesteśmy dobrze przygotowani do budowania zdolności produkcyjnych, które są potrzebne do wspierania transformacji energetycznej.

REKLAMA

Zapowiedź inwestycji w Niemczech wpisuje się w podobne plany rozbudowy fabryki pomp ciepła w Belgii i budowy nowej fabryki pomp ciepła w Polsce. Przypomnijmy, że Japończycy wybudują w Ksawerowie pod Łodzią duży zakład, w którym produkowane będą pompy ciepła.

Będzie to największa w ostatnich latach inwestycja zagranicznej firmy w Polsce i największa w historii Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Pod Łodzią wytwarzane będą pompy ciepła oraz klimatyzatory/oczyszczacze powietrza bazujące na nowoczesnych mikrokanałowych wymiennikach ciepła (MCHX).

Daikin zainwestuje w Polsce około 310 mln euro (około 1,5 mld zł). Produkcja urządzeń ma ruszyć już za dwa lata, a planowane zakończenie inwestycji nastąpi w grudniu 2025 roku.

W Czechach Panasonic

Inwestycja w Ksawerowie to niejedyna odpowiedź Japończyków na rosnące zapotrzebowanie na pompy ciepła na rynku europejskim. Inny japoński koncern, firma Panasonic, planuje do 2026 roku zainwestować ponad 145 mln euro (około 682 mln zł) w produkcję pomp ciepła powietrze-woda (A2W) w zakładzie Panasonic AVC Networks Czech (PAVCCZ) w Czechach.

Produkcję jednostek wewnętrznych pomp ciepła typu powietrze-woda, zbierających i wykorzystujących ciepło z powietrza, Panasonic rozpoczął tam już w 2018 roku.

Inwestycja umożliwi PAVCCZ rozpoczęcie w przyszłym roku produkcji jednostek zewnętrznych – obok działającej już produkcji jednostek wewnętrznych. Celem firmy jest zwiększenie rocznych zdolności produkcyjnych do 500 tys. jednostek do marca 2026 roku.

Katarzyna Bielińska

katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.