POBE: Szansa na dwukrotne przyspieszenie wymiany kopciuchów

POBE: Szansa na dwukrotne przyspieszenie wymiany kopciuchów
NFOŚiGW

Od 3 stycznia 2023 roku obowiązują nowe zasady przyznawania dotacji w rządowym programie Czyste Powietrze. Z tej okazji Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wspólnie z Porozumieniem Branżowym na Rzecz Efektywności Energetycznej oraz Polskim Alarmem Smogowym zapraszają na specjalny webinar. Wydarzenie odbędzie się 12 stycznia 2023 roku w ramach Akademii Czystego Powietrza 2023.

Przypomnijmy, że nowa odsłona programu Czyste Powetrze, która ruszyła 3 stycznia, wprowadziła istotne zmiany dotyczące zasady przyznawania dotacji między innymi na pompy ciepła i domowe instalacje fotowoltaiczne. Kluczowa zmiana, która ma służyć zwiększeniu grupy potencjalnych beneficjentów, to podwyższenie progów dochodowych.

Kluczowe zmiany

REKLAMA

Najniższy próg dochodowy został zwiększony z 900 zł do 1090 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym oraz z 1260 zł do 1526 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym. Dla tej grupy wnioskodawców maksymalna wysokość dotacji wzrosła z 79 tys. zł do 135 tys. zł (dotacja pokryje nawet 100 proc. kosztów inwestycji).  

Uwzględniona została też możliwość prefinansowania inwestycji w wysokości 50 proc. przyznanej dotacji. W ten sposób beneficjenci programu będą mogli otrzymać spore środki jeszcze przed rozpoczęciem remontu. Pieniądze mają trafić do wykonawcy prac, przy czym pierwsza transza ma zostać przelana w ciągu dwóch tygodni od podpisania umowy, a pozostałe środki trafią na konto do 30 dni od zakończenia remontu. 

Druga grupa beneficjentów objęła osoby, dla których został podwyższony próg dochodowy z 1564 zł do 1894 zł w gospodarstwie wieloosobowym i z 2189 zł do 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Wnioskodawcy osiągający takie dochody mogą otrzymać maksymalną dotację w wysokości 99 tys. zł, czyli o 52 tys. zł więcej niż dotychczas. Dofinansowanie będzie mogło pokryć 70–80 proc. kosztów zakupu i instalacji poszczególnych urządzeń.

Z kolei dla trzeciej grupy beneficjentów, dla której przewidziano podstawowy poziom dofinansowania, dotacja wynosi do 66 tys. zł. Dofinansowanie pokrywa 40–55 proc. kosztów zakupu i instalacji poszczególnych urządzeń.

Zmiany wprowadzone w programie uprościły ponadto proces wypełniania i składania wniosku, skrócone zostały też długie terminy oczekiwania na decyzję.

REKLAMA

Przyspieszenie termomodernizacji

W ocenie Porozumienia Branżowego na Rzecz Efektywności Energetycznej (POBE) nowa odsłona  programu Czyste Powietrze jest szansą na istotne przyspieszenie termomodernizacji i wymiany kopciuchów, tak aby już w 2023 roku liczba wniosków się podwoiła i sięgnęła 5–6 tys. wniosków na tydzień, co pozwoli do końca dekady wymienić 3 mln starych urządzeń. Jak informuje POBE, wdrożone zmiany promują kompleksową termomodernizację budynków, wspierając większym dofinansowaniem działania związane z lepszą izolacją nieruchomości.

Nowa wersja programu zakłada możliwość otrzymania dofinansowania na termomodernizację także przez osoby, które mają już wymienione źródło ciepła na nisko-/zeroemisyjne. Osoby, które w pierwszej edycji programu złożyły wniosek na wymianę pieca, teraz będą mogły złożyć kolejny – na termomodernizację.

Aby otrzymać dofinansowanie na kompleksową termomodernizację, wymagany jest audyt energetyczny oraz wykonanie wszystkich elementów wskazanych w jednym z wariantów w przygotowanym audycie, który zagwarantuje zmniejszenie zużycia energii użytkowej (EU) na cele ogrzewania budynku do wartości nie większej niż 80 kWh/(m2*rok) lub o minimum 40 proc.

Webinar NFOŚiGW, który odbędzie się 12 stycznia w godzinach 10.00–12.30, skierowany jest szczególnie do branży instalatorskiej, ale udział w nim może wziąć każdy zainteresowany. Na szkolenie, które będzie realizowane na platformie YouTube, można się zarejestrować poprzez formularz zgłoszeniowy.

Katarzyna Bielińska

katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.